Σωματική δραστηριότητα βάρος

Τελικά το πείραμα πέτυχε!Η σωματική ασκηση αυξήθηκε και το βάρος μει’ωθηκε!

\

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σωματική δραστηριότητα βάρος

ΕΡΕΥΝΑ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Κατά τη διάρκεια της  σχολικής  χρονιάς  2017-2018,μελετήσαμε τα αποτελέσματα του προγράμματος  ‘’ΕΥ ΖΗΝ’’ και παρατηρήσαμε ότι  ο μέσος  δείκτης  μάζας  (σχέση ύψους-βάρους) των μαθητών  έχει αυξηθεί.

Έτσι αποφασίσαμε να πραγματοποιήσουμε έρευνα ενδεικτικά στην ΣΤ’ τάξη ( 50 παιδιά) για τις ώρες που αφιερώνουν τα παιδιά σε σωματικές δραστηριότητες.

Τα αποτελέσματα της έρευνας μας έδειξαν πως η πλειοψηφία των μαθητών αφιερώνουν πολύ λίγες ώρες σε σωματικές δραστηριότητες.(π.χ.αθλήματα,ελεύθερο παιχνίδι σε πλατεία κ.λ.π)

Αποφασίσαμε να αναλάβουμε  και να εκτελέσουμε κάποιες δράσεις ώστε να αναστρέψουμε  την κατάσταση.

• Καλέσαμε ολυμπιονίκες της κωπηλασίας και μίλησαν στα παιδιά για τα οφέλη του αθλητισμού.Ακολούθησε βιωματική δράση στο προαύλιο με χρήση  εργόμετρου .
  • Εντάξαμε αθλοπαιδιές  στην ώρα του διαλείμματος .
  • Οργανώσαμε ενημερωτική συνάντηση-συζήτηση με τους γονείς με  θέμα : ‘’ΣΩΜΑΤΙΚΗ –ΨΥΧΙΚΗ  ΥΓΕΙΑ  ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗ’’. Τους ζητήθηκε να μας βοηθήσουν  εντάσσοντας περισσότερες σωματικές δραστηριότητες  στο καθημερινό  πρόγραμμά τους.

Επαναλάβαμε την έρευνά μας μετά από δύο μήνες .Τα αποτελέσματα ήταν ενθαρρυντικά . Δεσμευτήκαμε να ελέγξουμε τα δεδομένα  στη νέα σχολική χρονιά και να δώσουμε συνέχεια σε αυτή την προσπάθεια.

ΕΡΓΑΣΙΑ 5η

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΕΥΝΑ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Καλημέρα κόσμε!