Εργαστήριο λιθανάγλυφων με τους μαθητές από το Γυμνάσιο St Stephan

Σε εργαστήριο δημιουργίας λιθανάγλυφων συμμετείχαν στις 27 Μαρτίου οι μαθητές/τριες του προγράμματος αδελφοποίησης με το Γυμνάσιο St Stephan του Augsburg. Συνεργάστηκαν σε ομάδες των δύο ατόμων για να σχεδιάσουν, αποτυπώσουν και να σκαλίσουν σε ελαφρομπετόν παραδοσιακά Ηπειρώτικα μοτίβα αλλά και τα λογότυπα των σχολείων τους ενώ στο εργαστήριο συμμετείχαν και οι συνοδοί καθηγητές των Γερμανών μαθητών Markus Müller και Marion Spielberger.Προηγήθηκε περιήγηση των μαθητών στον Ελαφότοπο Ζαγορίου όπου μελέτησαν την αρχιτεκτονική και τα λιθανάγλυφα της περιοχής και επισκέφθηκαν το Μουσείο Παραδοσιακών Επαγγελμάτων (Λαογραφικό και Ιστορικό Μουσείο). Την ξενάγηση στον Ελαφότοπο και στο Μουσείο είχε αναλάβει ο δημιουργός του Μουσείου Μιχάλης Οικονομίδης, γλύπτης και επίτιμος σύμβουλος Εικαστικών και η Ομάδα του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Βίκου Αώου.

Το εργαστήριο σχεδιάστηκε ειδικά για την συγκεκριμένη ομάδα και παρουσιάστηκε στους μαθητές (στα Αγγλικά) από την ασκούμενη φοιτήτρια του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών & Επιστημών της Τέχνης κ. Μάγδα Φιλιπποπούλου, υπό την επιμέλεια του Επόπτη πρακτικής άσκησης, καθηγητή Εικαστικών Γιάννη Ζωγάκη.

Το εργαστήριο λιθαναγλύφων ήταν μια δράση του μαθήματος των Εικαστικών στο πλαίσιο του ανωτέρω προγράμματος και στο πλαίσιο των δράσεων μας για το Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς και βασίστηκε στο: Γιάννης Ζωγάκης, «λιθανάγλυφα παραδοσιακών οικισμών», Εικαστική Παιδεία, Τεύχος 30, 2014, σελ.133-136, ISSN 2241-6757

Πηγή: Εργαστήριο λιθανάγλυφων με τους μαθητές από το Γυμνάσιο St Stephan » Εικαστικά στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής