“Voyage culinaire européen”: Γαλλόφωνο eTwinning πρόγραμμα

Στα πλαίσια του μαθήματος της 2ης ξένης γλώσσας των γαλλικών, κατά τη διάρκεια της σχ. χρονιάς 2017-18, οι γαλλόφωνοι μαθητές της  Β΄Τάξης υλοποιούν  γαλλόφωνο έργο eTwinning με τίτλο «Voyage culinaire européen», σε συνεργασία με μαθητές  του γυμνασίου: Collège Notre Dame de la Salle της πόλης Marmande της Γαλλίας. Γλώσσα του έργου: η Γαλλική.

Μέσα από τις δραστηριότητες  του έργου, οι μαθητές  έκαναν ένα γαστρονομικό ταξίδι στην Γαλλία και γνώρισαν την Γαλλική κουζίνα και κουλτούρα. Έγραψαν ένα συνεργατικό ποίημα με τους Γάλλους συνεργάτες του έργου με θέμα τα ελληνικά και γαλλικά μενού. Δημιούργησαν επίσης ευπαρουσίαστες παρουσιάσεις στο GDrive με ελληνικές συνταγές.

ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΪΟΝ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Στο τέλος της χρονιάς, οι δημιουργίες των μαθητών των δύο σχολείων θα δημοσιευθούν σε ένα κοινό ηλεκτρονικό βιβλίο.

• Όλες οι δραστηριότητες υλοποιούνται κατά τη διάρκεια του μαθήματος των γαλλικών και μόνο.
  • Δεν απαιτείται η χρήση του διαδικτύου από τους μαθητές στο σπίτι.

Τις δραστηριότητες επιμελήθηκε η καθηγήτρια Γαλλικών Ελένη Χαρτζάβαλου. Για περισσότερα δείτε στην  πλατφόρμα συνεργασίας του έργου. twinspace