Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών στο μάθημα των Γαλλικών

Στις 26/09/2017, με αφορμή τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών οι μαθητές των τάξεων των Γαλλικών (Α2, Β3,Γ3) είπαν “Καλημέρα” στην Ευρώπη μέσα από διάφορες γλώσσες και δραστηριότητες. Με την ευκαιρία της ημέρας, οι μαθητές είπαν γιατί μαθαίνουν Γαλλικά καθώς και τι είναι τα Γαλλικά για τον καθένα τους.

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία που έχει καθιερωθεί από το Συμβούλιο της Ευρώπης και γιορτάζεται στις 26 Σεπτεμβρίου κάθε χρόνου. Ο στόχος της ευρωπαϊκής αυτής γιορτής είναι να ενημερωθεί το κοινό για την σημασία της μάθησης γλωσσών, ώστε να αυξηθεί η πολυγλωσσία και η διαπολιτισμική κατανόηση. Επίσης, προάγει την πλούσια γλωσσική και πολιτιστική πολυμορφία στην Ευρώπη.

Πρόκειται για μία μεγάλη Ευρωπαϊκή Γιορτή στην οποία πρωταγωνιστούν η πολυγλωσσία και η διαπολιτισμική εκπαίδευση!

Δείτε τις δραστηριότητες εδώ

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ε. Χαρτζάβαλου