Τηλεδιάσκεψη στα Γαλλικά για το eTwinning πρόγραμμα “Eratosthènes 2016”

4Στις 13-10-2016 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη στα πλαίσια του etwinning προγράμματος “Eratosthènes 2016”. Συμμετείχαν σχολεία από την Αργεντινή, Ινδία, την Ιταλία, τη Ρουμανία, την Κροατία, την Ελλάδα ( 4 σχολεία), τη Γαλλία και την Σερβία. Από το σχολείο μας συμμετείχαν στην τηλεδιάσκεψη δυο μαθήτριες της τάξης των Γαλλικών  του Γ1 οι οποίες παρουσίασαν το σχολείο μας , την πόλη μας και τα αποτελέσματα των μετρήσεων που έκαναν στις 21/09/2016 για την φθινοπωρινή ισημερία.

Η παρουσίαση έγινε στα Γαλλικά και οι μαθήτριες  είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν χρησιμοποιώντας  την γαλλική γλώσσα σε ένα αυθεντικό περιβάλλον επικοινωνίας (μέσω τηλεδιάσκεψης) και να γνωρίσουν τους μαθητές-συνεργάτες τους των άλλων χωρών. Δείτε το βίντεο της τηλεδιάσκεψης εδώ

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες του Γ3: Ζήκου Ιωάννα και Δραγατσούλη Αλεξάνδρα!

Η υπεύθυνη καθηγήτρια: Ελένη Χαρτζάβαλου