Τηλεδιάσκεψη στα πλαίσια του προγράμματος “Εratosthènes 2016”

LOGO_ERATOSΣτις 21-04-2016 πραγματοποιήθηκε τηλεδιάσκεψη στα πλαίσια του etwinning προγράμματος “Eratosthènes 2016”. Συμμετείχαν σχολεία από τη Μαλαισία, το Βιετνάμ, τη Ρουμανία, την Ιταλία, την Ελλάδα, τη Γαλλία, την Τυνησία, τη Βραζιλία και την Αργεντινή.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν στην τηλεδιάσκεψη δυο μαθήτριες της τάξης των Γαλλικών  του Γ3 οι οποίες παρουσίασαν το σχολείο μας , την πόλη μας και τα αποτελέσματα των μετρήσεων που έκαναν κατά την εαρινή ισημερία 2016.  Η παρουσίαση έγινε στα Γαλλικά και οι μαθήτριες  είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν χρησιμοποιώντας  την γαλλική γλώσσα σε ένα αυθεντικό περιβάλλον επικοινωνίας (μέσω τηλεδιάσκεψης) και να γνωρίσουν τους μαθητές-συνεργάτες τους των άλλων χωρών. Ήταν πολύ ενδιαφέρον να βλέπουμε και να ακούμε μαθητές από μακρινά μέρη και να νιώθουμε όλοι μέλη της ίδιας ομάδας.

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες του Γ3: Παπακωστίδη Μαρία και Σουτοπούλου Ιωάννα!

Η τηλεδιάσκεψη στο youtube:

Η διδάσκουσα: Ελένη Χαρτζάβαλου.