ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «Μεγάλοι Έλληνες της Μεγάλης Ελλάδας»

Κατά τη σχολική χρονιά 2014-15 οι μαθητές του τμήματος Γ2 συμμετείχαν στο  πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Μεγάλοι Έλληνες της Μεγάλης Ελλάδας».
Στα πλαίσια του προγράμματος οι μαθητές, μέσω της ομαδοσυνεργατικής διδακτικής μεθόδου, αναζήτησαν πληροφορίες για α) θέματα Μαθηματικών – Φυσικής μέσα από ιστορικές και κοινωνικές αναφορές/διασυνδέσεις με Κάτω Ιταλία- Σικελία , β) τους μεγάλους Έλληνες επιστήμονες που έδρασαν στην Κάτω Ιταλία και Σικελία από την κλασική αρχαιότητα (όπως ήταν π.χ. ο Συρακούσιος Αρχιμήδης και ο μεγάλος μαθηματικός Πυθαγόρας, με ιδιαίτερη μνεία στη Χρυσή Τομή και τις εφαρμογές της) μέχρι σήμερα, και γ)την ελληνική διάλεκτο της Κάτω Ιταλίας και τις ελληνόφωνες περιοχές της.

Οι εργασίες των παιδιών αξίζουν πολλά “ΜΠΡΑΒΟ”!!! Δείτε τις:

1. ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ

2. ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ