Μαθαίνω το γράμμα Λ, λ όπως το λουλούδι!

Συγγραφέας: ΖΟΠΟΓΛΟΥ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Παιδί και Γλώσσα | , στις 19-01-2022

1618332618227 λ

Γεια σας!

Σήμερα μάθαμε νέο γραμματάκι!

Το Λ , λ όπως το λουλούδι.

Είδαμε το “Λαχανιασμένο Λεωφορείο” από το “Ένα γράμμα, μια ιστορία” που μπορείτε να το ξαναδείτε εδώ και κάναμε κάποιες ασκησούλες.

Βρήκαμε τα σωστά πέταλα που έλειπαν από το λουλούδι

και στη συνέχεια βρήκαμε και κυκλώσαμε τα μεγάλα Λ και τα μικρά λ.

Συνεχίσαμε με λίγες ακόμη ασκήσεις που μπορείτε να τις βρείτε εδώ και εδώ .

Αυτά για σήμερα!

Σας χαιρετώ!

Πως γίνεται η βροχή; Ο φίλος μας ο Σταγονούλης μας εξηγεί!

0

Συγγραφέας: ΖΟΠΟΓΛΟΥ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Παιδί και Γλώσσα, Παιδί και Περιβάλλον | , στις 19-01-2022

1606317112216 αρχείο λήψης

Γεια σας!

Σήμερα Τετάρτη, διαβάσαμε το παραμύθι του Σταγονούλη που μέσα από το απίθανο ταξίδι του μας εξηγεί πως γίνεται η βροχή!  Ο Σταγονούλης.pdf

Έτσι λοιπόν γίνεται η βροχή, με τον κύκλο του νερού.

Στη συνέχεια, ήρθε στην παρέα μας και η Στιγμούλα που μας τα εξήγησε ακόμη καλύτερα και μας είπε κ’ άλλα χρήσιμα πράγματα για το πολύτιμο νερό.

Μπορείτε να την δείτε και να την ακούσετε ξανά εδώ.

Δανειστική Βιβλιοθήκη

0

Συγγραφέας: ΖΟΠΟΓΛΟΥ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Παιδί και Γλώσσα, Παιδί και δημιουργία και έκφραση | , στις 19-01-2022

Από σήμερα ξεκινάει στο σχολείο μας η δανειστική βιβλιοθήκη!

Όλη την εβδομάδα, συζητήσαμε με τα παιδιά σχετικά με το βιβλίο, μάθαμε τα βασικά του στοιχεία, τίτλος, συγγραφέας, εικονογράφος.. και φυσικά πόσο σημαντικό είναι να το προσέχουμε.

Κάθε Παρασκευή λοιπόν, τα παιδιά θα επιλέγουν ένα βιβλίο, το οποίο θα το παίρνουν στο σπίτι τους για το Σαββατοκύριακο, και αφού το διαβάσουν με τη βοήθεια κάποιου μεγάλου, θα συμπληρώνουν το παρακάτω φύλλο αξιολόγησης.

Το βιβλίο θα επιστρέφεται την Δευτέρα στο σχολείο, μαζί με το φύλλο αξιολόγησης, και ένας/μία μαθητής/τρια που επιθυμεί, θα κάνει μια παρουσίαση του βιβλίου που είχε στα υπόλοιπα παιδιά.

Μέσα από τις ιστορίες που θα διαβάζουμε στα βιβλία, θα ταξιδεύουμε και ‘μεις μαζί με τους ήρωες, σε κόσμους μαγικούς και ονειρεμένους!

Ζώα σε χειμερία νάρκη

0

Συγγραφέας: ΖΟΠΟΓΛΟΥ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Παιδί και Γλώσσα, Παιδί και Μαθηματικά, Παιδί και Περιβάλλον | , στις 26-12-2021

zwa se kheimeria narki pdf

Καλή σας μέρα!

Σήμερα, λόγω εποχής, κάναμε μια πρώτη γνωριμία με τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη.

Τις πληροφορίες που είδαμε στην τάξη μπορείτε να τις βρείτε και στον παρακάτω σύνδεσμο :

ΖΩΑ ΣΕ ΧΕΙΜΕΡΙΑ ΝΑΡΚΗ

Παρακάτω μπορείτε να δείτε κάποια από τα ζώα που γνωρίσαμε

Στη συνέχεια είδαμε και το  παρακάτω παραμύθι με τίτλο “Το αρκουδάκι που νοιάζεται”

και αφού το συζητήσαμε, κάναμε και τις παρακάτω ασκήσεις

Καλώς ορίσατε στο “Κάθε μέρα στο Νηπιαγωγείο!”

Συγγραφέας: ΖΟΠΟΓΛΟΥ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 18-12-2021

Καλώς ήλθατε!

Στον ιστότοπο αυτό μπορείτε να δείτε πώς περνάμε με τα παιδιά την κάθε μας μέρα στο Νηπιαγωγείο!

Κατασκευές ατομικές και ομαδικές, παιχνίδια, βιβλία και γενικότερα δράσεις που πραγματοποιούνται καθημερινά.

Μείνετε συντονισμένοι!