Δεν έχει οριστεί χαρακτηριστική εικόνα για το άρθρο.

Μαζική δημιουργία λογαριασμών μαθητών

Αυτός ο σύντομος οδηγός  δείχνει τα βήματα για την μαζική δημιουργία λογαριασμών μαθητών της σχολικής μονάδας. Η ενέργεια αυτή μπορεί να πραγματοποιηθεί από τους Διευθυντές της σχολικής Μονάδας με την χρήση κωδικών της σχολικής μονάδας στο ΠΣΔ

Έρευνα

Παρουσίαση έρευνας στο διεθνές συνέδριο «ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ: ΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ»

Raspberry Pi στην εκπαίδευση

Η είδηση είναι ότι η Google δώρισε 15.000 Raspberry Pis σε σχολεία του Ηνωμένου Βασιλείου. Αλλά τι είναι το Rasppberry Pi θα αναρωτηθεί εύλογα όποιος δεν έχει διαβάσει κάτι σχετικό. Είναι ένα PC του οποίου η αξία ανέρχεται στα 25 για το μοντέλο Α ( 256MB RAM, USB port) και $35 για το μοντέλο Β (512MB RAM, 2 USB port και Ethernet port). Δηλαδή με το μοντέλο Α δεν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο αφού δεν διαθέτει θύρα Ethernet. Λοιπόν αυτό το μικρό pc φανταστείτε το σαν μια μικρή μητρική κάρτα της οποίας οι διαστάσεις είναι 85.60mm x 56mm x 21mm και ζυγίζει 45 γραμμάρια. συνδέεται σε τηλεόραση ή άλλη οθόνη και έχει θύρα για πληκτρολόγιο. Το λειτουργικό είναι Debian (διατίθενται και κάποιες ακόμη διανομές Linux όπως Fedora, Debian and ArchLinux όχι όμως Ubuntu λόγω προβλημάτων συμβατότητας). Το Raspberry Pi είναι το αποτέλεσμα ενός πρότζεκτ ομάδας φοιτητών του Cambridge που προσδοκούσε να δημιουργήσει ένα πολύ προσιτό προσωπικό υπολογιστή για κάθε μαθητή με την προοπτική να το χρησιμοποιήσει για διάφορες εργασίες (υπολλογιστικά φύλλα και κειμενογράφο) για το διαδίκτυο αλλά κυρίως για να μάθει προγραμματισμό.

ΤΟ ΚΘΒΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, θέλοντας να συμβάλει στο έργο των εκπαιδευτικών, να διευκολύνει την επικοινωνία τους με το θέατρο και να παρέχει ουσιαστική υποστήριξη σε θέματα που αφορούν στην αξιοποίηση θεατρικών προσεγγίσεων στην εκπαίδευση αναλαμβάνει μια σειρά από πρωτοβουλίες που πρόκειται να τεθούν σε εφαρμογή από τη νέα χρονιά: Περισσότερα