ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ

ΓΚΙΚΑΣ ΖΗΣΗΣ

ΒΙΟΚΛΙΜΑΤΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ

Συγγραφέας: ΓΚΙΚΑΣ ΖΗΣΗΣ στις 29 Ιουλίου 2020

Ο στόχος που θα πρέπει να έχουμε όλοι οι μελετητές να είναι η εξοικονόμηση ενέργειας των κτιρίων, η οποία θα προκύπτει από τη μείωση της ενεργειακής τους κατανάλωσης. Κτίρια τα οποία θα σχεδιαστούν με στόχο:  τον σκιασμό και το φυσικό δροσισμό, παθητικά ενεργειακά συστήματα, ενεργητικά ενεργειακά συστήματα θα έχουν ως αποτέλεσμα να μπορούν να λειτουργήσουν μόνο με το 25

Κατηγορία Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΒΙΟΚΛΙΜΑΤΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ

ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

Συγγραφέας: ΓΚΙΚΑΣ ΖΗΣΗΣ στις 28 Ιουνίου 2017

Ο Διευθυντής καλλιεργεί θετικό περιβάλλον , καθοδηγεί το συλλογικό προγραμματισμό , αξιολογεί το εκπαιδευτικό προσωπικό , προσπαθεί για την απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή και για την επαγγελματική ανάπτυξη του προσωπικού.

Πρέπει να διαθέτει γνώσεις και ικανότητες . να δίνει κίνητρα στο προσωπικό και δημιουργία κατάλληλου κλίματος. Πρέπει να έχει όραμα και στόχους σε ετήσια βάση.

Κατηγορία ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ | Με ετικέτα: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ

ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

Συγγραφέας: ΓΚΙΚΑΣ ΖΗΣΗΣ στις 16 Ιουνίου 2017

Εχει κατασκευαστει δρόμος – ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ – περιφερειακά της πόλης Καβάλα. Ο δρόμος αυτός θα έπρεπε να είναι ταχείας κυκλοφορείας αλλά στο σημείο του Αγίου Σύλα υπάρχουν πινακίδες με ανώτατη ταχύτητα τα 80 χιλιόμετρα. Πως είναι δυνατόν να ονομάζουν δρόμο ταχείας κυκλοφορείας δρόμο με περιορισμό ταχύτητας στα 80 χιλιόμετρα . Πως είναι δυνατόν να ζητούν να γείνουν και μετοπικά διόδια για ένα δρόμο όπου δεν πληρεί τους κανόνες αυτοκινητόδρομου.

Κατηγορία Αυτοκινητόδρομος, Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΟΔΙΑ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

ΘΕΜΑΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ

Συγγραφέας: ΓΚΙΚΑΣ ΖΗΣΗΣ στις 1 Ιουνίου 2017

ΘΕΜΑ A A1. Να χαρακτηρίσετε τις προτάσεις που ακολουθούν, γράφοντας στο τετράδιό σας δίπλα στο γράμμα που αντιστοιχεί σε κάθε πρόταση τη λέξη Σωστό, αν η πρόταση είναι σωστή ή τη λέξη Λάθος, αν η πρόταση είναι λανθασμένη. α. Τα υδραυλικά κονιάματα στερεοποιούνται με την παρουσία ατμοσφαιρικού αέρα. β. Τα μάρμαρα είναι, γενικά, ανθεκτικά υλικά και μπορούν να κοπούν σε πλάκες μεγάλων διαστάσεων και μικρού πάχους. γ. Το πρέκι είναι το κάτω οριζόντιο τμήμα των ανοιγμάτων. δ. Όταν το αλουμίνιο έρχεται σε επαφή με άλλα υλικά, οι βίδες συναρμογής πρέπει να είναι ανοξείδωτες. ε. Κλίμακες ή σκάλες ονομάζονται τα δομικά στοιχεία που εξυπηρετούν την επικοινωνία μεταξύ επιπέδων διαφορετικής στάθμης.

Κατηγορία Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΘΕΜΑΤΑ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ