ERASMUS +

Το Erasmus+ στηρίζει μετακινήσεις εργαζομένων στην προσχολική, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, με σκοπό τη διδασκαλία σε σχολεία του εξωτερικού.

Μέσω της διδασκαλίας στο εξωτερικό, μπορείτε να διευρύνετε τις γνώσεις σας σε θέματα εκπαίδευσης, να ανταλλάξετε απόψεις με τους συναδέλφους σας σε άλλη χώρα και να ενημερωθείτε για καλές εκπαιδευτικές πρακτικές.

Οι δυνατότητες αυτές παρέχονται στο πλαίσιο της συνεργασίας μεταξύ σχολείων που βρίσκονται σε χώρες του προγράμματος Erasmus+.

Διάρκεια

Η διάρκεια της μετακίνησης με σκοπό τη διδασκαλία κυμαίνεται από ημέρες έως 2 μήνες. Το διάστημα αυτό δεν περιλαμβάνει τον χρόνο ταξιδιού.

ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ-ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ

Οι δράσεις του “Πράσινου Σχολείου” εστιάζουν πρωτίστως στα παιδιά, ωστόσο σημαντικό ρόλο στην επιτυχή υλοποίηση τους έχει η συμμετοχή και η ευαισθητοποίηση γονέων και εκπαιδευτικών, καθώς η δική τους συνεισφορά είναι καθοριστική για την υιοθέτηση θετικών στάσεων από τα παιδιά, τόσο στο σχολικό περιβάλλον όσο και εκτός αυτού.

Δράσεις

Για τη σχολική χρονιά 2017-18, το “Πράσινο Σχολείο” δημιουργεί φθινοπωρινούς λαχανόκηπους σε τέσσερα νηπιαγωγεία του Νομού Χανίων (4ο Νηπιαγωγείο Κισσάμου, 3ο Νηπιαγωγείο Χανίων, 11ο Νηπιαγωγείο Χανίων και 15ο Νηπιαγωγείο Χανίων) προσφέ

ροντας όλα τα υλικά, φυτά, καθώς και συμβουλευτικές υπηρεσίες για τη δημιουργία και την συντήρησή τους.

Nέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση

Όλο και περισσότερο παρατηρούμε τη μεγάλη επιρροή που ασκούν οι Νέες Τεχνολογίες στον τομέα της εκπαίδευσης. Οι υπολογιστές, το Διαδίκτυο (World Wide Web) και η διεισδυτικότητα του, δεν αφήνουν ανεπηρέαστο τον τομέα της παιδείας. Ο εκπαιδευτικός πρέπει να είναι ενήμερος γι’ αυτά τα μοναδικά παιδαγωγικά και εκπαιδευτικά πλεονεκτήματα που προσφέρουν οι Νέες Τεχνολογίες πριν αποφασίσει να τις χρησιμοποιήσει. Να μην καταλήξει σ’ αυτές μόνο εξαιτίας της άμετρης αγάπης για την τεχνολογία ή απλώς επειδή σήμερα η τεχνολογία έχει μπει στην ζωή μας.

Τους υπολογιστές ως απλή τεχνολογία τους συναντάμε σε όλη την διάρκεια της σχολικής ζωής. Με την εισαγωγή των υπολογιστών στην εκπαιδευτική διαδικασία:

• οι μαθητές αποκτούν πρόσβαση σε νέες πηγές γνώσης,
  • αναπτύσσουν συνεργασία με άλλους μαθητές, με την βοήθεια και την καθοδήγηση του δασκάλου.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ e -Twinning

Το eTwinning αποτελεί μέρος του Comenius, το πρόγραμμα της ΕΕ για τα σχολεία.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με δυο τρόπους, την εύρεση εταίρων και τη χρήση της πλατφόρμας ως εσωτερικό σύστημα επικοινωνίας σε ένα ΕΠ.

Η επίσημη ιστοσελίδα για το ελληνικό eTwinning είναι: http://www.etwinning.gr/

Σχετικά (αναδημοσίευση από το http://etwinning.sch.gr/etwin/about)

Το eTwinning (www.etwinning.net) είναι μια ευρωπαϊκή δράση του προγράμματος Διά Βίου Μάθησης, μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Το eTwinning αποτελεί μέρος του Comenius, το πρόγραμμα της ΕΕ για τα σχολεία.

COMICS …ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

αρχείο λήψης (2)
ΜΑΘΑΙΝΩ…ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΝΤΑΣ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ COMICS pdf

Τα comics, σύμφωνα με πολλούς θεωρητικούς, αλλά και εκπαιδευτικούς, δε διηγούνται μόνο τις ιστορίες πλασμάτων με υπερφυσικές δυνάμεις, αλλά έχουν και τα ίδια την δύναμη να μεταφέρουν γνώση.

Η ένταξη των KOMIKΣ  στην εκπαιδευτική διαδικασία, μπορεί να λειτουργήσει αποτελεσματικά, προς την κατεύθυνση της ανάπτυξης και της καλλιέργειας ερεθισμάτων για την αναζήτηση γνώσης, τόσο για θέματα που σχετίζονται άμεσα με τη σχολική εκπαίδευση, όσο και για εκείνα που αφορούν στην ευρύτερη κατανόηση και κοινωνική συμπεριφορά.

Οι γνώμες των εκπαιδευτικών διίστανται, υποστηρίζοντας ή αμφισβητώντας τη χρήση των comics ως εκπαιδευτικό εργαλείο.

ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

• Ως Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

ορίζονται οι ενεργειακές πηγές, τις οποίες τις συναντάμε σε μεγάλη αφθονία στο φυσικό περιβάλλον.Στην ουσία  είναι η πρώτη μορφή ενέργειας που χρησιμοποίησε ο άνθρωπος πριν στρέψει την προσοχή του στη χρήση των ορυκτών καυσίμων.

• Οι ΑΠΕ βασικά είναι ανεξάντλητες, η χρήση τους δε ρυπαίνει το περιβάλλον ,ενώ η αξιοποίησή τους περιορίζεται μόνον από την ανάπτυξη αξιόπιστων και οικονομικά αποδεκτών τεχνολογιών που θα έχουν ως κύριο στόχο τη δέσμευση του δυναμικού τους.Είναι χαρακτηριστικό ότι ο μόνος δυνατός τρόπος που διαφαίνεται για να μπορέσει η Ευρωπαϊκή Ένωση να ανταποκριθεί στο φιλόδοξο στόχο που έθεσε το 1992 στη συνδιάσκεψη του Ρίο για το Περιβάλλον και την Ανάπτυξη, να περιορίσει δηλαδή, μέχρι το έτος 2000 τους ρύπους του διοξειδίου του άνθρακα στα επίπεδα του 1993, είναι να επιταχύνει την ανάπτυξη των ΑΠΕ.

Οι μορφές των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας είναι οι εξής:

1. ο άνεμος – αιολική ενέργεια,
  2. οι υδατοπτώσεις – υδραυλική ενέργεια
  3. η γεωθερμία – γεωθερμική ενέργεια
  4. η βιομάζα: θερμική ή χημική ενέργεια με την παραγωγή βιοκαυσίμων, τη χρήση υπολειμμάτων δασικών εκμεταλλεύσεων
  5. οι θάλασσες: ενέργεια κυμάτων
  6. ο ήλιος – ηλιακή ενέργεια, με υποτομείς τα ενεργητικά ηλιακά συστήματα, τα παθητικά ηλιακά συστήματα και τη φωτοβολταϊκή μετατροπή