Παρέχεται από το Blogs.sch.gr

S5_ws_Stavrianou_Zampetoula

22 Μαΐου 2018 στις 7:13 ΜΜ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διατροφικές συνήθειες των μαθητών ΣΤ΄ Τάξης | Μόνιμος Σύνδεσμος

DSC_0518DSC_0523

Μεγάλη εξακολουθεί να είναι η ανταπόκριση των παιδιών του σχολείου μας στην προσπάθεια που γίνεται καθημερινά να ανακυκλώνονται υλικά όπως χαρτί, πλαστικό, λάδι…Οι μαθητές δείχνουν ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα της ανακύκλωσης και με κάθε ευκαιρία ενισχύουν την προσπάθεια αυτή.Το κέρδος είναι διπλό, γιατί τα παιδιά εξελίσσονται σε  ευαισθητοποιημένους πολίτες και αποκτούν οικολογική συνείδηση.

Σταυριανού Μπέτυ

Δ2

21 Νοεμβρίου 2015 στις 11:45 ΠΜ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μικροί “ανακυκλωτιστές” εν δράσει | Μόνιμος Σύνδεσμος

Την Πέμπτη 3/4/2014 οι μαθητές της Δ1 και Δ2 τάξης επισκέφτηκαν την έκθεση εφαρμοσμένων τεχνών του 1ου ΕΠΑΛ Ρόδου στο Νεστορίδειο Μέλαθρο. Στην έκθεση συμμετείχαν επίσης τα σχολεία :ΕΕΕΕΚ Ρόδου,ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Ρόδου και το Γυμνάσιο Καλλυθιών. Εκεί τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τα έργα των μαθητών αυτών των σχολείων. Περιηγήθηκαν ανάμεσα σε πίνακες,φωτογραφίες,κολάζ και σε πρωτότυπες εικαστικές δημιουργίες.Το καθε έργο ήταν ξεχωριστό και έφερε τη σφραγίδα του δημιουργού του.

Οι μικροί θαυμαστές της τέχνης ξεναγήθηκαν από τους ίδιους τους δημιουργούς αλλά και από τους υπεύθυνους καθηγητές τους ,που υπήρξαν ιδιαίτερα πρόθυμοι να πληροφορήσουν  και να εξηγήσουν νέες τεχνικές και νέες τάσεις ,χωρίς να παραλείψουν να τονίσουν την αξία της Τεχνης.

Το καλλιτεχνικό μας ταξίδι όμως,δε σταμάτησε εκεί. Συνεχίστηκε και στο μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης που βρίσκεται στη νέα πτέρυγα του Νεστορίδειου Μέλαθρου.Το μουσείο σε συνεργασία με την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών παρουσιάζει την έκθεση που τιτλοφορείται:”Προσεχώς : απόφοιτοι 2010-2011″.Αυτή η έκθεση,όπως άλλωστε φανερώνει και ο τίτλος της,παρουσιάζει έργα των αποφοίτων του τμήματος Εικαστικών Τεχνών της ακαδημαϊκής χρονιάς 2010-2011.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν μέσα σ αυτόν τον ιδαίτερο χώρο και θαύμασαν διαφορετικές πτυχές της εικαστικής παραγωγής του σήμερα . Επίσης,  μπόρεσαν να διακρίνουν  στο μέτρο των δικών τους ικανοτήτων τους ως παρατηρητές ,το πλήθος των καλλιτεχνικών μέσων (εγκαταστάσεις,ψηφιακά μέσα,ζωγραφική,γλυπτική) και τον τρόπο που αυτά αξιοποιπούνται. Ιδιαίτερα κατατοπιστική και προσαρμοσμένη στην ηλικία των παιδιών ήταν η ενημέρωση που είχαμε από τον υπεύθυνο του μουσείου.

Αυτή η μικρή μας εξόρμηση στα μουσεία αποτέλεσε μια θαυμάσια εμπειρία καλλιτεχνικών ερεθισμάτων. Γι΄αυτό το λόγο κρίνεται απαραίτητο να τα επισκεπτόμαστε συχνά και σε κάθε ευκαιρία που μας δίνεται ,μιας και αποτελούν ενεργά θερμοκήπια καλλιέργειας και ανάπτυξης προσωπικοτήτων.

Μπέτυ Σταυριανού

21 Νοεμβρίου 2015 στις 11:44 ΠΜ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα παιδιά γνωρίζουν την τέχνη. | Μόνιμος Σύνδεσμος

21 Νοεμβρίου 2015 στις 11:22 ΠΜ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διακρίσεις των μαθητών μας στο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής του Κέντρου Λογοτεχνών | Μόνιμος Σύνδεσμος

20140328_202821 (2)20140328_202808 (2)20140328_202636 (2)20140328_190649 (2)20140328_190445 (2)Στην ημερίδα που πραγματοποίησε το σχολείο μας την Παρασκευή 28 Μαρτίου 2014 με θέμα  “Ο κύκλος των φίλων.Βελτιώνοντας σχέσεις και συμπεριφορές στο σχολείο” τα παιδιά της Δ1 και Δ2 τάξης ύψωσαν τις φωνές τους ενάντια στη σχολική βία .

Οι μαθητές μας με το δικό τους μοναδικό τρόπο εξέφρασαν, μέσα από ένα μικρό δρώμενο, σκέψεις και συναισθήματα για τις σχέσεις ,τη φιλία αλλά και το σχολικό εκφοβισμό… Επίσης, ερμήνευσαν γνωστά τραγούδια που υμνούσαν τη φιλία και την αλληλεγγύη και που άγγιξαν τις ψυχές  όλων μας…

Συγχαρήτηρια στους μαθητές μας για την ωραία παρουσία τους σ΄αυτή την πετυχημένη εκδήλωση!

Οι εκπαιδευτικοί των τάξεων

Ζαχαρίου Μπούλα

Σταυριανού Μπέτυ

31 Μαρτίου 2014 στις 7:35 ΜΜ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιδικές φωνές ενάντια στη σχολική βία | Μόνιμος Σύνδεσμος