Σχολικό Έτος 2013-2014

11 Απριλίου 2014

«Καλημέρα! Μια μέρα στην πόλη σου, η Ελλάδα κι εσύ»
Διαγωνισμός παιδικής και νεανικής δημιουργίας για μαθητές της Ομογένειας που διοργανώνει το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων με την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση

Όροι συμμετοχής

1. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού….
2. Ο διαγωνισμός διεξάγεται για τις ακόλουθες δύο κατηγορίες:
Για παιδιά από 6 έως 12 ετών
Για παιδιά και νέους από 12 έως 18 ετών
Ο κάθε διαγωνιζόμενος μαθητής συμμετέχει με ένα βίντεο…
3.Το κάθε video θα έχει διάρκεια έως 7 λεπτά.
4. Οι αιτήσεις συμμετοχής των διαγωνιζομένων υποβάλλονται μέσω της πλατφόρμας www.i-create.gr με ημερομηνία ανάρτησης από 10/03/2014 έως και 30/05/2014

15 Σεπτεμβρίου 2014

Το νέο σχολικό έτος 2013-2014 με βρίσκει στην όμορφη Κορυτσά στην Αλβανία. Το σχολείο στο οποίο είμαι φέτος με απόσπαση, το Δημοτικό-Ελληνικά Εκπαιδευτήρια Όμηρος Κορυτσάς, βρίσκεται έξω από την Κορυτσά, στο τρίτο χιλιόμετρο της εθνικής οδού Κορυτσάς-Ερσέκας.

Διδάσκω σε 16 τμήματα το μάθημα της πληροφορικής.

Κάθε τμήμα εμφανίζεται ως κατηγορία στη δεξιά πλευρά της οθόνης. Οι μαθητές μπορούν να παρακολουθούν την ύλη που διδάσκονται κάνοντας κλικ στο αντίστοιχο τμήμα τους.

Η ηλεκτρονική διεύθυνση του ιστολογίου (blog) είναι https://blogs.sch.gr/zafirisg/

Σας εύχομαι καλή σχολική χρονιά.

Γεωργιάδης Ζαφείρης,
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)