Οι μικροί προστάτες του ποταμού Σακουλέβα – Δράσεις της παιδικής HELMEPA

0

Συγγραφέας: ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΠΕ ΦΛΩΡΙΝΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 16-11-2023

Δελτίο Τύπου

Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος της παιδικής HELMEPA «Η θάλασσα είναι ζωή», που υλοποιείται από αρκετές Σχολικές Μονάδες της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε τον ειδικό γραμματέα της HELMEPA, κύριο Καλλιάνη Γεώργιο, ο οποίος επισκέφτηκε κάθε τμήμα ξεχωριστά, έφερε δωράκια στα παιδιά και στις εκπαιδευτικούς και συμμετείχε σε δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την προστασία του υγρού στοιχείου της πόλης και της περιοχής μας.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 23 & 24 Οκτωβρίου 2023.

Στις δράσεις συμμετείχαν οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί των Σχολικών Μονάδων:

• Του 8ου Νηπιαγωγείου Φλώρινας: Μαβίδου Στέλλα, Βασιλειάδου Κυριακή, Βασιλοπούλου Δήμητρα, Βρακότα Αικατερίνη Γεωργάκη Αικατερίνη, Κανάκη Μαρία, Χρήστου Γεωργία, Ψαλλίδα Παρασκευή
  • Του Νηπιαγωγείου Αρμενοχωρίου: Μητρούση Μαρία, Χατζηλία Ευφροσύνη
  • Του Δημοτικού Σχολείου Αρμενοχωρίου: Κορμά Άννα
  • Του 5ου Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας (Β1 & Β2): Βλάχου Μαρία, Καντζίδου – Μπαχάρνικου Ελένη
  • Του 1ου Δημοτικού Φλώρινας (Β1, Β2, Γ1, ΣΤ1, ΣΤ2) Κουτσούμπα Κυριακή, Πήτα Σουλτάνα, Πετσίβα Μαρία, Μάνθου Ελένη, Μαριανού Δήμητρα, Οικονομίδου Αρετή

Οι μικροί εθελοντές συμμετείχαν στον καθαρισμό του αύλειου χώρου των σχολείων τους, της παραποτάμιας περιοχής του ποταμού Σακουλέβα, κατέγραψαν τα είδη απορριμμάτων, κατασκεύασαν αφίσες, πινακίδες, το λογότυπο της Φλώρινας, τραγούδησαν και υπέγραψαν το συμβόλαιο υπόσχεσης προστασίας του περιβάλλοντος.

Ευχαριστούμε την Διευθύντρια της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας, κ. Όλγα Μούσιου Μυλωνά, τους Συμβούλους Εκπαίδευσης, κ. Βαϊρινού Κωνσταντία, κ. Τσελεπή Κωστίκα Ευαγγελία και κ. Κατσιανίδη Θεόφιλο, τις Διευθύντριες κ. Μαβίδου Στέλλα, Μητρούση Μαρία, Βράντση Αγάπη, Ζάχου Ιωάννα και τον Διευθυντή κ. Καπουλίτσα Αθανάσιο των εμπλεκόμενων σχολικών μονάδων για την υποστήριξη, τις/τους συναδέλφισσες/ους εκπαιδευτικούς και τους μικρούς μαθητές για την άμεση ανταπόκριση, τη συνεργασία, τον ενθουσιασμό και την δημιουργικότητα. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον ειδικό γραμματέα της HELMEPA, κύριο Καλλιάνη Γεώργιο, για την υπέροχη δράση.

Θεοδώρα Βάσιου

Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων

της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Φλώρινας

Φωτογραφίες από τη Δράση μας

2023 11 23 5o dimotiko florinas 10

2023 11 23 5o dimotiko florinas 9

2023 11 23 5o dimotiko florinas 7

2023 11 23 5o dimotiko florinas 2

2023 11 23 5o dimotiko florinas 1

2023 11 23 5o dimotiko florinas 1 1

2023 11 23 1o dimotiko florinas 4

2023 11 23 1o dimotiko florinas 2

2023 11 23 1o dimotiko florinas 1

2023 11 23 dim nipiagogeio armenoxoriou

2023 11 23 8o nipiagogeio florinas 2

2023 11 23 8o nipiagogeio florinas 1

Βίντεο από το 8ο Νηπιαγωγείο

Εκδηλώσεις της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας για τον Εορτασμό της Παγκόσμιας Μέρας Περιβάλλοντος από το 2016 έως το 2023

0

Συγγραφέας: ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΠΕ ΦΛΩΡΙΝΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 07-07-2023

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Μέρα Περιβάλλοντος 2016

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Μέρα Περιβάλλοντος 2017

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Μέρα Περιβάλλοντος 2018

Εκδήλωση για την Παγκόσμια Μέρα Περιβάλλοντος 2023

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΟ – ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

0

Συγγραφέας: ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΠΕ ΦΛΩΡΙΝΑΣ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 23-03-2023

Η Β΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Αρμενοχωρίου Φλώρινας, με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού κ. Άννας Κορμά, υλοποίησε τη χρονιά που μας πέρασε (2021-2022) το  περιβαλλοντικό πρόγραμμα της Παιδικής HELMEPA, που στοχεύει στην ενημέρωση και δραστηριοποίηση παιδιών ηλικίας 5-12 ετών για το βιώσιμο θαλάσσιο περιβάλλον της χώρας και το περιβάλλον γενικότερα, μέσω της εθελοντικής καθοδήγησης των εκπαιδευτικών τους.

Το Δημοτικό Σχολείο Αρμενοχωρίου Φλώρινας πραγματοποίησε πέρυσι τις περισσότερες δράσεις του προγράμματος της Παιδικής HELMEPA στη Δυτική Μακεδονία και διακρίθηκε για τα έργα του. Για τον λόγο αυτόν προσκλήθηκαν η εκπαιδευτικός, κ. Άννα Κορμά, η μαθήτρια Έλενα Πέτρου, ως εκπρόσωπος όλων των μαθητών της τάξης, η κ. Νιτσοπούλου Φανή, ως γονέας και συνοδός και η κ. Θεοδώρα Βάσιου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Φλώρινας, προκειμένου να εκπροσωπήσουν την Περιφέρεια της Δυτικής Μακεδονίας στην 29η Ετήσια Συνάντηση Αντιπροσώπων Παιδικής HELMEPA, που πραγματοποιήθηκε στις 10 Μαρτίου 2023.

Στη συνάντηση αυτή πήραν μέρος παιδιά ως εκπρόσωποι όλων των Περιφερειών της Ελλάδας. Τα παιδιά μετέφεραν περιβαλλοντικά μηνύματα, την εμπειρία τους, πρότειναν λύσεις για την αντιμετώπιση των μεγάλων περιβαλλοντικών προβλημάτων και αντάλλαξαν αναμνηστικά δώρα.

Συγχαίρουμε την εκπαιδευτικό, κ. Άννα Κορμά, και τον Διευθυντή του Δημοτικού Σχολείου Αρμενοχωρίου Φλώρινας, κ. Κωνσταντίνο Λάζου, για την υλοποίηση των παραπάνω δράσεων και τη διάκριση του Σχολείου τους στο  Πανελλήνιο Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα της Παιδικής HELMEPA.

Τέλος, ευχαριστούμε θερμά τον Αντιπεριφερειάρχη Φλώρινας, κ. Σωτήριο Βόσδου, για την υποστήριξή του και την παραχώρηση αναμνηστικών δώρων με τη σφραγίδα του πολιτισμού της Φλώρινας για ανταλλαγή μεταξύ των παιδιών όλων των Περιφερειών της χώρας. Η δική μας Αντιπροσωπεία, ως εκπρόσωπος της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, μετέφερε σε μαθητές όλης της Ελλάδας το ηχηρό μήνυμα της Φλωρινιώτικης Μαθητικής συμμετοχής στο πολύ ενδιαφέρον περιβαλλοντικό πρόγραμμα της  Παιδικής HELMEPA.

Η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Φλώρινας

Όλγα Μούσιου Μυλωνά

Η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Φλώρινας,

Θεοδώρα Βάσιου