Εκδήλωση για τον Διονύσιο Σολωμό

Οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης, δια των Γραφείων Σχολικών Δραστηριοτήτων και σε συνεργασία με τη Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού Κομοτηνής, διοργανώνουν την επιμορφωτική εκδήλωση «Πτυχές του σολωμικού έργου και της διδασκαλίας του» τη Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018, στις 19.00-20.30 και στο Αμφιθέατρο του Θρακικού Ωδείου Κομοτηνής. Εισηγήτρια θα είναι η Κατερίνα Δεμέτη, αρχαιολόγος και υπεύθυνη του Μουσείου Σολωμού και Επιφανών Ζακυνθίων. Αποσπάσματα από το σολωμικό έργο θα διαβάσει η Στέλλα Λεοντοπούλου, φιλόλογος αγγλικής φιλολογίας. Προλογίζει η Ζωή Γαβριηλίδου, Κοσμητόρισσα της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δ.Π.Θ.
Δηλώσεις συμμετοχής αποστέλλονται στη διεύθυνση ypsd@dide.rod.sch.gr ως τις 16/03/2018.