Εκδήλωση γαλλοφωνίας για την ελευθερία και τα ανθρώπινα δικαιώματα

liberte
Η Διεύθυνση Δευτ/θμιας Εκπ/σης ΠΕ Ροδόπης, δια του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτ/θμιας Εκπ/σης ΠΕ Ροδόπης, τη Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού Κομοτηνής και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, διοργανώνει επιμορφωτική εκδήλωση με θέμα «Η ελευθερία και τα δικαιώματα στη γαλλόφωνη διανόηση». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 10 Μαΐου 2017, ώρα 20:30, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Δημοτικής Βιβλιοθήκης (Οδός Σαμοθράκης 12).
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
1. Η Olympe de Gouges και οι αγώνες της: η διακήρυξη των δικαιωμάτων της γυναίκας και της πολίτιδας (1791)
(Βασιλική Κοντογιάννη, Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Ελληνικής
Φιλολογίας της Σχολής Κλασικών & Ανθρωπιστικών Επιστημών του Δημοκρίτειου
Πανεπιστημίου Θράκης)
2. Η έννοια της ελευθερίας και ανεξαρτησίας μέσα από το δοκιμιακό και ποιητικό έργο του Leopold Sedar Senghor
(Στέφανος Γραβάνης, ΕΕΠ Γαλλικής Γλώσσας και Πολιτισμού, Τμήμα Νομικής της Νομικής Σχολής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης)
3. Albert Camus: Από το “παράλογο” στον “επαναστατημένο άνθρωπο
(Ζωή Γκιούλη, Καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας, Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης)
Signature

afisa - Gallofonia