Τέχνες και Μαθηματικά

wassily-kandinsky-black-and-violet-1923

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης, δια του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης, τη Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού Κομοτηνής, το Μουσείο Ηρακλειδών και την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία – Παράρτημα Ροδόπης, διοργανώνει επιμορφωτική εκδήλωση με θέμα «Τέχνες και Μαθηματικά». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 08 Μαΐου 2017, ώρα 19:30, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Δημοτικής Βιβλιοθήκης (Οδός Σαμοθράκης 12).
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
1. Αλληλεπιδραστικές διδακτικές προσεγγίσεις μέσω της Τέχνης και των Μαθηματικών
(Άρης Μαυρομμάτης, Διδάσκων στο Δια Βίου Τμήμα της Σχολής Εικαστικών και
Εφαρμοσμένων Τεχνών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, Επιστημονικός Σύμβουλος
του Μουσείου Ηρακλειδών)
2. Μαθηματικά και Μουσική: δυο παγκόσμιες γλώσσες και η πολυσημία τους
(Σουζάνα Βουγιουκλή, μουσικός, μαθηματικός)
Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στον Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων, με ένα απλό ηλεκτρονικό μήνυμα, το αργότερο ως την Παρασκευή, 05 Μαΐου 2017 στη διεύθυνση ypsd@dide.rod.sch.gr.
afisa - Texnes kai Mathimatika