Επιμόρφωση (Ιστορία, Τέχνη)

Κάτω από: Πολιτιστικά | ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΔΙΔΕ Ν. ΡΟΔΟΠΗΣ
Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2017 1:16 μμ |

Chios_Massacre

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης, δια του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων και σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης και τη Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, και Αθλητισμού Κομοτηνής, οργανώνει επιμορφωτική εκδήλωση με τίτλο «Η διεθνική διάσταση της Ελληνικής Επανάστασης». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την 21η Μαρτίου 2017, ώρα 18.30΄, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κομοτηνής (Σαμοθράκης 12).
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
1. Διεθνοποίηση της Ελληνικής Επανάστασης – Ελπίδα Βόγλη, Επίκουρη Καθηγήτρια Νεότερης και Σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας στο Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης
2. Η ελληνική επανάσταση στο έργο του Delacroix – Κική Χριστοδούλου, Ιστορικός Τέχνης, Μουσειολόγος
Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική διεύθυνση ypsd@dide.rod.sch.gr το αργότερο ως τις 17/03/2017.