Εβδομάδα Δημόσιας Υγείας

Σεμινάριο Τοπικής Ιστορίας

PROFORIKI_ISTORIA (1)

Εκδήλωση για τον Διονύσιο Σολωμό

Οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης, δια των Γραφείων Σχολικών Δραστηριοτήτων και σε συνεργασία με τη Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού Κομοτηνής, διοργανώνουν την επιμορφωτική εκδήλωση «Πτυχές του σολωμικού έργου και της διδασκαλίας του» τη Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018, στις 19.00-20.30 και στο Αμφιθέατρο του Θρακικού Ωδείου Κομοτηνής. Εισηγήτρια θα είναι η Κατερίνα Δεμέτη, αρχαιολόγος και υπεύθυνη του Μουσείου Σολωμού και Επιφανών Ζακυνθίων. Αποσπάσματα από το σολωμικό έργο θα διαβάσει η Στέλλα Λεοντοπούλου, φιλόλογος αγγλικής φιλολογίας. Προλογίζει η Ζωή Γαβριηλίδου, Κοσμητόρισσα της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δ.Π.Θ.
Δηλώσεις συμμετοχής αποστέλλονται στη διεύθυνση ypsd@dide.rod.sch.gr ως τις 16/03/2018.

Εθελοντική Αιμοδοσία ΕΛΜΕ Ροδόπης

H Ε.Λ.Μ.Ε. Ροδόπης, σε συνεργασία με την Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Ροδόπης (δια του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων), το Σωματείο Εθελοντών Αιμοδοτών Ν. Ροδόπης και το Τμήμα Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Κομοτηνής, συνδιοργανώνουν και φέτος εθελοντική αιμοδοσία την Τρίτη 30-01-2018 στην κεντρική πλατεία Κομοτηνής, από τις 10:00 π.μ. μέχρι τις 13:30 μ.μ, στο πλαίσιο του εορτασμού των Τριών Ιεραρχών. Η έως τώρα συμμετοχή των συναδέλφων στην παραπάνω πρωτοβουλία αποδεικνύει την αγάπη τους για τον πάσχοντα συνάνθρωπο και συνιστά πολύτιμο μάθημα κοινωνικής ευαισθησίας προς τους μαθητές μας και την τοπική κοινωνία.

Αρχιτεκτονική και διακόσμηση

Τετάρτη, 24 Ιανουάριος 2018 12:05 μμ |

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης, δια του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων και σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης και την Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού Κομοτηνής, διοργανώνει την επιμορφωτική εκδήλωση «Αρχιτεκτονική και διακόσμηση από τον 18ο στον 20ο αιώνα» την Πέμπτη 01 Φεβρουαρίου 2018, στις 19.00 και στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κομοτηνής. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
Ζωή Γοδόση, Επίκουρος Καθηγήτρια Ιστορίας της Τέχνης, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας : «Η διακόσμηση των κτηρίων παραδοσιακής αρχιτεκτονικής του 18ου και 19ου αιώνα».
Κική Χριστοδούλου, Ιστορικός Τέχνης-Μουσειολόγος: «Από την παράδοση στο νεωτερισμό: η ιδιωτική κατοικία στην Κομοτηνή από τον 19ο αι έως τις αρχές του 20ού».
Δηλώσεις συμμετοχής στη διεύθυνση ypsd@dide.rod.sch.gr ως τις 30/01/2018.

Φεστιβάλ Μουσικής Δωματίου

Τετάρτη, 17 Ιανουάριος 2018 11:38 πμ |

ΔΚΕΠΠΑΚ, Δήμος Κομοτηνής

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ (1)

Εκδήλωση για εκπαιδευτικούς ψηφιακούς πόρους

Δευτέρα, 8 Ιανουάριος 2018 11:52 πμ |

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης, δια του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων και σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης και την Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού Κομοτηνής, διοργανώνει την επιμορφωτική εκδήλωση «Ψηφιακοί πόροι στην υπηρεσία της εκπαίδευσης: προσβάσιμα ψηφιακά αποθετήρια και η εκπαιδευτική τους αξιοποίηση» την Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2018, στις 18.30 και στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κομοτηνής. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
Α) «Κατευθύνσεις, εφαρμογές και παραδείγματα για την αξιοποίηση των ηλεκτρονικών περιβαλλόντων του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας στη λογοτεχνική εκπαίδευση» (Βασίλης Βασιλειάδης, Ερευνητής στο Τμήμα Γλώσσας και Λογοτεχνίας του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας επιστημονικός ερευνητής του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας).
Β) «Το ‘Εργαστήριο Λαογραφίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας’ του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας του ΔΠΘ και η δυνατότητα αξιοποίησης του ερευνητικού υλικού του από τους εκπαιδευτικούς» (Εμμανουήλ Βαρβούνης, Καθηγητής Λαογραφίας και Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας
Γ) «Μια ψηφιακή συλλογή με την πρωτότυπη ελληνική πεζογραφία του 19ου αιώνα» (Θανάσης Κούγκουλος, μέλος Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας).
Δηλώσεις συμμετοχής στη διεύθυνση ypsd@dide.rod.sch.gr ως τις 09/01/2018. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Επικαιροποιημένη πρόταση διαθεματικής εκπαιδευτικής εκδρομής στο Ζαγόρι

dilofo-kentriko-zagori-05 (1)

ΚΟΙΝΣΕΠ ΖΑΓΟΡΙ Φυλλάδιο εκδρομών – επικαιροποιημένο

Επιμορφωτική εκδήλωση στην Παπαδριέλλειο Πινακοθήκη

Δευτέρα, 30 Οκτώβριος 2017 10:39 πμ |

Αφίσα εκδήλωσης 6 Νοεμβρίου 2017
Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης, δια του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων και σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Ροδόπης και την Δημοτική Κοινωφελή Επιχείρηση Πολιτισμού, Παιδείας, Αθλητισμού Κομοτηνής, διοργανώνει την επιμορφωτική εκδήλωση «Μαθαίνοντας Ιστορία με εκπαιδευτικούς περιπάτους» τη Δευτέρα 06 Νοεμβρίου 2017, στις 20.00-21.30 και στην Παπαδριέλλειο Πινακοθήκη Κομοτηνής (Μέγαρο Ζ. Στάλιου), επί της οδού Γ. Κονδύλη 64. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
Βασιλική Μαρκοπούλου, εκπαιδευτικός ΔΠΕ Ροδόπης: «Βαδίζοντας σε ένα βυζαντινό μονοπάτι: Η περίπτωση της Αναστασιούπολης».
Έφη Καραπούλη, εκπαιδευτικός ΔΔΕ Ροδόπης: «Μνημεία-ιστορικά τοπόσημα της Κομοτηνής».
Βασίλειος Δαλκαβούκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Εθνογραφίας του Ελλαδικού Χώρου, Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας Δ.Π.Θ.: «Ιστορικοί περίπατοι στην πόλη: προφορική ιστορία και σύγχρονη εκπαίδευση».
Ελένη Κοκοβίδου, εκπαιδευτικός ΔΔΕ Ροδόπης: «Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Ζαγόρι: ένα πείραμα και η αποτίμησή του».
Λόγω στενότητας του χώρου, ο αριθμός των συμμετεχόντων θα είναι περιορισμένος. Δηλώσεις συμμετοχής στη διεύθυνση ypsd@dide.rod.sch.gr ως τις 03/11/2017.

HELMEPA

Επόμενη Σελίδα: »