Αρχαιολογικοί Περίπατοι στη Βυζαντινή – Μεσαιωνική και Τουρκοκρατούμενη Κω

Ιωάννης Θ. Τοπαλίδης | 4 Φεβρουαρίου, 2017 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συναυλία της “Εστουδιαντίνας” για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών στην Πνευματική Εστία της Ιεράς Μητροπόλεως Κώου & Νισύρου

Με αθρόα προσέλευση εκπαιδευτικών – μαθητών και ανθρώπων των γραμμάτων, πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι η καθιερωμένη εκδήλωση της Ιεράς Μητροπόλεως Κώου και Νισύρου για τους Τρεις Ιεράρχες στην κατάμεστη πνευματική εστία Κω.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κώου και Νισύρου κ. Ναθαναήλ, ο βουλευτής Η. Καματερός, ο Έπαρχος Γ. Χαλκιδιός, ο Δήμαρχος Γ. Κυρίτσης, ο Διοικητής της 80 ΑΔΤΕ, Ταξίαρχος Σ. Σεργεντάνης, ο Σοφολογιώτατος Ιμάμης Κω κ. Δαμάδογλου, ο Πρόεδρος της Σχ. Επιτροπής Μ. Ζερβός, η επικεφαλής των δημοτικών παρατάξεων: Ι. Ρούφα, Α. Παυλίδης, Γ. Ζερβός  και πλήθος εκπαιδευτικών και ανθρώπων της εκπαιδευτικής κοινότητας του νησιού μας.

Στόχος της εκδήλωσης ήταν η ανάδειξη της παρουσίας των  Τριών  Ιεραρχών στα Ελληνικὰ γράμματα και να τιμήσει όλους τοὺς εκπαιδευτικούς, που με τον συνεχή αγώνα και το ακούραστο ενδιαφέρον που επιδεικνύουν μορφώνουν τους νέους μας.

Κεντρικός ομιλητής στην εκδήλωση ήταν ο ομότιμος καθηγητὴς τοῦ Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής τοῦ Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών  κ. Φώτιος Δημητρακόπουλος με θέμα «Οι Τρεις Μέγιστοι Φωστήρες της Τρισηλίου Θεότητος», ο οποίος γλαφυρά και παραστατικά ανέτρεξε στη ζωή και το έργο τους, όπως και στα βασικά τους διδάγματα (βίντεο).

Την εκδήλωση διάνθισαν με λόγο και μουσική ομάδα μαθητών του 1ου Γυμνασίου Κω υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Βασιλικής Καλύβα και ομάδες μαθητών από τα Γυμνάσια Ζηπαρίου και Αντιμάχειας υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Ιωάννη Τοπαλίδη.

Τέλος, ο κ. Τοπαλίδης παρουσίασε τους συντελεστές της εκδήλωσης και ο Σεβασμιώτατος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο αναφερόμενος στο πολύ σημαντικό έργο των εκπαιδευτικών μας το οποίο μπορεί να το διακρίνει κανείς όπως τόνισε χαρακτηριστικά στα χαμόγελα και την σωστή διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας.