Καλή Χρονιά! Δώστε αγάπη για άμεση ευτυχία!

KALH XRONIA 2022 TEΤο 2022 εύχομαι την αγάπη που κρύβεται στην καρδιά μας να την μοιραζόμαστε με όλους τους ανθρώπους ♡

Δώστε αγάπη για άμεση ευτυχία! Καλή χρονιά ♡

Χαρούμενη γιορτή μητέρας!

Χαρούμενη γιορτή μητέρας

Μητέρα λέξη μαγική
πολύτιμο πετράδι
ένα στολίδι της ψυχής
και της ζωής το χάδι!

Μεγάλη Εβδομάδα – Παιχνίδι μνήμης

Παιχνίδι μνήμης για τη Μεγάλη Εβδομάδα! Απολαύστε το:

Το παιχνίδι βασίζεται στο παιδικό ποίημα:

Μεγάλη Δευτέρα – μεγάλη μαχαίρα
Μεγάλη Τρίτη – ο Χριστός εκρύφτη
Μεγάλη Τετάρτη – ο Χριστός επιάστη
Μεγάλη Πέμπτη – ο Χριστός παιδεύτη
Μεγάλη Παρασκευή – ο Χριστός στο καρφί
Μεγάλο Σάββατο – ο Χριστός στον τάφο
Μεγάλη Κυριακή – ο Χριστός θ’ αναστηθεί!

Καλή Ανάσταση και όμορφο Πάσχα!

Γεια ????  Άρχισαν οι δύο εβδομάδες διακοπές για τη γιορτή του Πάσχα!
Τι γιορτάζουμε το Πάσχα;
Το Πάσχα γιορτάζουμε την Ανάσταση του Χριστού την Κυριακή του Πάσχα.
Είναι η μεγαλύτερη και σπουδαιότερη γιορτή του Χριστιανισμού.
Λέγεται και Ανάσταση ή Πασχαλιά ή Λαμπρή.
Είναι κινητή εορτή και γιορτάζεται την πρώτη Κυριακή μετά την πανσέληνο που ακολουθεί την εαρινή ισημερία της 21ης Μαρτίου.
 ❤  Τις ευχές μου για καλή Ανάσταση και όμορφο  Πάσχα!
❤  Να περάσετε τέλεια αυτές τις άγιες ημέρες!

GCompris Εκπαιδευτικό ελεύθερο λογισμικό

Για κατέβασμα εδώ .

Το GCompris είναι μια σουίτα δημιουργικού εκπαιδευτικού λογισμικού που ανήκει στα συστήματα καθοδήγησης και διδασκαλίας. Διαθέτει διάφορες δραστηριότητες τόσο κλειστού τύπου όσο και άλλες όπως οι δημιουργικές οπτικοποιήσεις, που είναι κατάλληλες για παιδιά ηλικίας 2 έως 10 ετών. Η εκπαιδευτική σουίτα GCompris είναι κατάλληλη για την ειδική αγωγή καθώς περιλαμβάνει δραστηριότητες για την εισαγωγή και ανάπτυξη δεξιοτήτων στη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών, την άλγεβρα, την επιστήμη, την ανάγνωση  και όλα αυτά με παιγνιώδη τρόπο. Παρέχει επίσης ορισμένα παιχνίδια όπως το σκάκι και το sudoku. Τρέχει σε όλα τα λειτουργικά συστήματα!!! Κατεβάστε το, εξερευνήστε το και ετοιμάστε μ-δραστηριότητες και μ-σενάρια!

“Η τέχνη στον κόσμο” demo πολυμεσικής εφαρμογής

“Η τέχνη στον κόσμο”

“Η τέχνη στον κόσμο” είναι ένα demo που συνοδεύεται από μια πρόταση ανάπτυξης για τη δημιουργία και την ενσωμάτωσή της στην ιστοσελίδα σχολείου, ώστε να έχουν πρόσβαση σε αυτήν τόσο οι μαθητές/τριες όσο και οι γονείς/κηδεμόνες τους.
Η πολυμεσική εφαρμογή έχει θέμα την τέχνη στον κόσμο για μια ολόπλευρη εκπαίδευση.  Διαθέτει διάφορες δραστηριότητες για παιδιά ηλικίας 10-12 ετών.
Βασικός της στόχος είναι να πληροφορηθούν οι μαθητές/τριες αλλά και οι γονείς/κηδεμόνες τους για τα μεγάλα έργα τέχνης που δημιουργήθηκαν στον παγκόσμιο χώρο από την προϊστορία έως σήμερα. Έτσι οι πολιτιστικές εκδηλώσεις που διοργανώνει το σχολείο να αποκτήσουν προσωπικό νόημα για τους μαθητές/τριες.

Παιχνίδι Ping-Pong στο Scratch

[scratch 261138]

Πρόκειται για ένα κλασικό online παιχνίδι πινγκ πονγκ για έναν χρήστη.
Είναι δημιουργημένο με το ελεύθερο προς χρήση λογισμικό
προγραμματισμού του web 2.0 Scratch.
Ο χρήστης συνηθίζει να χρησιμοποιεί το ποντίκι του υπολογιστή ή τον
διαδραστικό πίνακα και ασκεί τη λεπτή κινητικότητα, τη συγκέντρωση και την
προσοχή.
Ωστόσο οι μαθητές/τριες μπορούν να χρησιμοποιήσουν online το Scratch
για να δημιουργήσουν τις δικές τους διαδραστικές ιστορίες, κινούμενα
σχέδια και παιχνίδια. Στη διαδικασία μαθαίνουν να σκέφτονται δημιουργικά,
να πράττουν συστηματικά, να μαθαίνουν από τα λάθη τους και να συνεργάζονται
- απαραίτητες δεξιότητες για όλους/ες στη σημερινή κοινωνία.

Οι εκπαιδευτικοί ενσωματώνουν το Scratch σε πολλές διαφορετικές θεματικές
περιοχές και ομάδες ηλικιών.

Η σχεδία του Οδυσσέα-Δημιουργία βίντεο

Μια απλή πολυμεσική εφαρμογή είναι η δημιουργία βίντεο, όπως το βίντεο για τη σχεδία του Οδυσσέα.

Με απλά εργαλεία και ανακυκλώσιμα υλικά, όπως ψαλιδάκι, καλαμάκια, κόλλα, κολλητική ταινία, σπάγκο, μαντηλάκι μιας χρήσης και κλωστή, κατασκευάστηκε η σχεδία του Οδυσσέα και αναπαραστάθηκε ο απόπλους του ήρωα από την Ωγυγία της νύμφης Καλυψού, σύμφωνα με την Ομήρου «Οδύσσεια», στίχοι: 165-310.

Φωτογραφήθηκε όλη η διαδικασία της κατασκευής και δημιουργήθηκε βίντεο με το λογισμικό Windows Live Movie Maker της Microsoft. Οι τίτλοι στις φωτογραφίες γράφτηκαν σύμφωνα με το κείμενο της Ομήρου “Οδύσσεια”.

Για μουσική υπόκρουση χρησιμοποιήθηκε το ελεύθερο για χρήση Amazement, από τη μουσική βιβλιοθήκη του YouTube.

Δημιουργός βίντεο: Βικτόρια Οικονόμου

Άδεια χρήσης του βίντεο: CC BY-NC-SA 3.0 GR

Ημερολόγιο

j0283615.gif Εδώ είναι το ημερολόγιο μας. Μπορούμε να γράφουμε την καλύτερη και τη χειρότερη στιγμή του μαθήματος καθώς και γενικότερα σχόλια για το μάθημα !!!

[forum:70]

Καλώς ήρθαμε!

j0283837.gif Με υγεία το Block μας συνάδελφοι/συναδέλφισες! Ελίζω να το χαρούμε και μέσα από αυτό να αναπτύξουμε μια ουσιαστική και επικοδομιτική επικοινωνία!

[forum:68]