Θέμα Δ Πανελληνίων

Επαναληπτικές Ημερησίων 2011

Επαναληπτικές Εσπερινών 2011

Ασκήσεις – Δομή επιλογής

1.  Να γραφεί αλγόριθμος που θα διαβάζει τρεις αριθμούς και θα εμφανίζει τον  μικρότερο, τον μεγαλύτερο και τον μεσαίο.

2. Ενας τριψήφιος κωδικός είναι έγγυρος αν το πρώτο ψηφίο του είναι διπλάσιο από το  δεύτερο και τριπλάσιο από το τρίτο. Να γραφεί πρόγραμμα που θα διαβάζει ένα τριψήφιο αριθμό και να εφμανίζει αν είναι έγγυρος κωδικός.

Ασκήσεις Δομή ακολουθίας -2

1. Να γραφεί αλγόριθμος που θα διαβάζει ένα ακέραιο θετικό αριθμό και θα αντιμεταθέτει  το ψηφίο των μονάδων του με το ψηφίο των δεκάδων δημιουργώντας νέο αριθμό και να τον εμφανίζει. π.χ. το 1821 θα το κάνει 1812

2. Τρεις αριθμοί α,β,γ ονομάζονται Πυθαγόρεια τριάδα άν  α222 . Να γραφεί αλγόριθμος σε εψευδογλώσσα που θα διαβάζει τρεις αριθμούς α,β,γ και να εμφανίζει αν αποτελούν Πυθαγόρεια τριάδα.

3. Να γραφεί πρόγραμμα που θα διαβάζει την ακτίνα ενός κύκλου και να υπολογίζει το εμβαδόν του. Αν η ακτίνα του αυξηθεί κατά 25% πόσο τις % θ αυξηθεί το εμβαδόν του;

Ασκήσεις στη δομή Ακολουθίας

1. Τι τύπου θα δηλωθούν οι παρακάτω μεταβλητές

Επώνυμο, όνομα, φύλλο, επιτυχία, Μισθός, βαθμός  αξιωματικού, εμβαδόν τριγώνου,Αριθμός Αυτοκινήτων

2. Γράψτε το τμήμα δηλώσεων ενός προγράμματος που χρησιμοποιεί τις σταθερές Κ=18 και Μ=19 και τις μεταβλητές τιμή_βιβλίου, όνομα_πελάτη, πλήθος_βιβλίων , εξόφληση (αληθής-ψευδής)

3. Για την αγορά ενός διαμερίσματος πληρώνει κάποιος ένα ποσό και το υπόλοιπο προσαυξημένο κατά 30% σε 50 ισόποσες δόσεις. Να γραφεί πρόγραμμα που θα διαβάζει την αξία του διαμερίσματος , το αρχικό ποσό που δίνει και να μας εμφανίζει το ποσό της δόσης καθώς και το συνολικό ποσό που θα πληρώσει για το διαμέρισμα.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Το διαδίκτυο στη διάθεση της ΑΕΠΠ

Το διαδίκτυο πρέπει να χρησιμοποείται στη μαθησιακή διαδικασία. Προκειμένου οι μαθητές μου να μπορούν να λύνουν περισσότερες ασκήσεις από αυτές που λύνουμε στην τάξη ενεργοποίησα την δυνατότητα που έχω να δημοσιεύω στον αντίστοιχο ιστότοπό μου στο Πανελλήνιο Σχολικό Δύκτιο προτείνοντας διάφορες ασκήσεις. Καλή αρχή…