Ολοκληρώθηκαν τα σεμινάρια Ψυχοκινητικής & Μουσικοκινητικής Αγωγής Θράκης

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα σεμινάρια Μουσικοκινητικής & Ψυχοκινητικής Αγωγής που διεξήχθησαν 19-21 Νοεμβρίου 2012 στη Θράκη. Τα σεμινάρια παρακολούθησαν συνολικά 160 εκπ/κοί Φυσικής Αγωγής της Π/θμιας εκπ/σης των νομών Ξάνθης, Ροδόπης, Έβρου, ενώ στην Κομοτηνή το παρακολούθησαν και 50 φοιτητές-τριες του 4ου έτους. Η εισηγήτρια Δρ. Μπουρνέλλη Νίτσα έδειξε βιωματικά τη δημιουργική μέθοδο  διδασκαλίας της Ψυχοκινητικής & Μουσικοκινητικής Αγωγής στην Π/θμια εκπ/ση, με τη συμμετοχή των  εκπ/κών. Το σεμινάριο παρακολούθησαν  ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Πέλλας-Πιερίας  κ.Τσιγγίλης Νίκος και η Σύμβουλος της Προσχολικής Αγωγής Ξάνθης κ.Κολικίδου Ελένη.

Σημαντική συμβολή στην οργάνωση και επιτυχία των σεμιναρίων είχαν ο ΣΥΚΠΕ Ξάνθης και Έβρου καθώς και ο Σύλλογος Πτυχιούχων Φυσικής Αγωγής “ΑΘλώ”. Ιδιαίτερα  πολύτιμη ήταν  από μέρους του ΤΕΦΑΑ Κομοτηνής  η οργάνωση και φιλοξενία στον χώρο της Μεταλλουργικής  από την Αν.καθηγήτρια  κ. Δούδα Ελένη και τον Επικ.Καθηγητή κ. Κυριαλάνη Πασχάλη. ‘Αψογη ήταν επίσης η φιλοξενία από το 10ο Δημ.Σχολείο Ξάνθης και το 4ο Δημ.σχολείο Αλεξανδρούπολης,  τόσο από μέρους των Διευθυντών όσο και από μέρους των εκπ/κών Φυσικής Αγωγής των σχολείων.

Σχετικά με ΞΑΝΘΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ

Σχολική Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Θράκης

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.