Σχέδιο μαθήματος ΦΑ στην Π/θμια εκπ/ση

Με τη συμμετοχή του συνόλου των εκπ/κών της Π/θμιας εκπ/σης Θράκης,διεξήχθησαν τα επιμορφωτικά σεμινάρια με κύριο θέμα το Σχέδιο μαθήματος της Φυσικής Αγωγής στην Π/θμια εκπ/ση, αλλά και οδηγίες και κατευθύνσεις για τη διδασκαλία του μαθήματος την τρέχουσα σχολική χρονιά. Συνολικά συμμετείχαν 134 εκπ/κοί Φυσικής Αγωγής ( 29 ΕΦΑ στην Κομοτηνή,  55 ΕΦΑ στην Αλεξανδρούπολη  και  50 ΕΦΑ στην Ξάνθη). Το σεμινάριο  παρακολούθησαν επίσης εκπ/κοί ΦΑ από τη Δ/θμια εκπ/ση, αλλά και μη αποσπασθέντες από άλλους νομούς.  Στο σεμινάριο υπήρχε βιωματικό εργαστήριο, στο οποίο οι εκπ/κοί επεξεργάστηκαν και παρουσίασαν σχέδια μαθήματος σε όλα τα διδακτικά αντικείμενα του ΑΠ του Δημοτικού σχολείου. Η παρουσίαση του σεμιναρίου, ενδεικτικά σχέδια μαθήματος και κενό σχέδιο παρατίθενται παρακάτω:

Παρουσίαση “Σχέδιο μαθήματος της Φυσικής Αγωγής”.

Σχέδιο μαθήματος Β τάξη       Σχέδιο μαθήματος Δ΄ τάξη

Σχέδιο μαθήματος Volley    Σχέδιο μαθήματος Ποδόσφαιρο