Εργονομία κατά τη χρήση του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή

Βίντεο : https://www.youtube.com/watch?v=7-ybWlRyv70

Το βίντεο θα αξιοποιηθεί κατά την εισαγωγή της διδακτικής ενότητας «Εργονομία κατά τη χρήση του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή».

Επιλέχθηκε αυτό το βίντεο γιατί παρουσιάζει με χιουμοριστικό τρόπο τα προβλήματα που παρουσιάζονται όταν έχουμε λάθος στάση-θέση κατά την ενασχόληση μας με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Σκοπός της χρήσης του βίντεο είναι να προσελκύσει το ενδιαφέρον των μαθητών για την έννοια της εργονομίας κατά την χρήση του Η/Υ, να τους προβληματίσει σχετικά με το πώς οι ίδιοι κάθονται στη θέση εργασίας τους όταν χρησιμοποιούν τον υπολογιστή, να κεντρίσει το ενδιαφέρον τους όσον αφορά τη σωστή στάση-θέση που πρέπει να έχουμε και να τους ευαισθητοποιήσει ώστε να εφαρμόζουν τις αρχές της εργονομίας όταν ασχολούνται με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Κατηγορίες: Α' Γυμνασίου, Β' Γυμνασίου, Γ' Γυμνασίου, Δημοτικό, Πληροφορική Γυμνασίου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

4 Responses to Εργονομία κατά τη χρήση του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή

1. Μπράβο! Ωραίο η παρουσίαση για τα προβλήματα που δημιουργούνται από τη λανθασμένη θέση κατά την εργασία στον υπολογιστή.

2. Πολύ παραστατικός τρόπος για να μάθουν την έννοια της εργονομίας στη χρήση του υπολογιστή!!!Μπράβο!

3. Σύντομο και στοχευμένο το βιντεάκι για την εργονομία,Μπράβο!!

4. Ο/Η anthisa λέει:

Μπράβο!!Πολύ ωραίο βίντεο.