Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο.

Με την ευκαιρία της φιλοξενίας μου στον χώρο του ΠΣΔ και αξιοποιώντας την τεχνολογία  θα προσπαθήσω να αποτυπώσω τα τεκταινόμενα της Περιβαλλοντικής Ομάδας του 2ου Γυμνασίου Πεύκης στην οποία συμμετέχω.

Κάθε χρόνο στο σχολείο “τρέχουν” αρκετά περιβαλλοντικά προγράμματα καλύπτοντας μεγάλο πλήθος θεματικών ενοτήτων. Οι Περιβαλλοντικές Ομάδες που συγκροτούνται αποτελούνται  κυρίως από μαθητές της Γ’ και Β’ τάξης.

Κατά την φετινή χρονιά τα 2 προγράμματα που θα υλοποιήσουμε έχουν αντικείμενο τα Ηφαίστεια και τους Σεισμούς, θεματικές ενότητες που θα επικεντρωθούν στην Μινωική Έκρηξη και μελέτη πεδίου στη Θήρα (Σαντορίνη).

Για τα συγκεκριμένα προγράμματα εξέφρασαν ενδιαφέρον παρακολούθησης 54 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας.

Η περιβαλλοντική ομάδα έχει αιτηθεί να γίνει μέλος του ΕΘΔ (Εθνικό Θεματικό Δίκτυο) του ΚΠΕ Λιθακιάς Ζακύνθου με θέμα “Το Σεισμικό τόξο που μας ενώνει”.