Εθνικές γιορτές

Δεκ 202330

Σχολική γιορτή για την 28η Οκτωβρίου του 1940

Η 28η Οκτωβρίου είναι μέρα γιορτής για όλους τους Έλληνες, μια μεγάλη επέτειος του έθνους μας!

Είναι η αφορμή να γνωρίσουμε την ιστορία μας, να προβληματιστούμε από τα ιστορικά γεγονότα που σφράγισαν την ύπαρξη και την επιβίωσή μας ως έθνος και μέσα από αυτή να καλλιεργήσουμε την εθνική μας συνείδηση.

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας με πολλή αγάπη και μεράκι, ετοίμασαν τη φετινή γιορτή που περιείχε ποιήματα, τραγούδια , δραματοποιήσεις και παρέλαση.

Χρόνια πολλά σε όλους!

Γιορτή 25ης Μαρτίου

Η 25η Μαρτίου είναι θρησκευτική αλλά και εθνική εορτή. Ο απανταχού ελληνισμός τιμά τους προγόνους του και γιορτάζει την έναρξη της επανάστασης του 1821 ενάντια στον τουρκικό ζυγό. Παράλληλα, τιμά την ορθόδοξη πίστη, εορτάζοντας τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου..

Tο Νηπιαγωγείο μας, συμμετέχοντας στον εορτασμό της εθνικής μας επετείου, προγραμμάτισε και πραγματοποίησε  ποικίλες δραστηριότητες, κατάλληλες για την ηλικία των παιδιών. Η ατμόσφαιρα του σχολείου άλλαξε και απέκτησε γαλανόλευκη όψη, τα παιδιά μας ντύθηκαν Τσολιάδες και Ελληνοπούλες, τραγούδησαν, απήγγειλαν ποιήματα, παρέλασαν, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.

Τέλος, κρατώντας ψηλά τη σημαία τραγούδησαν τον Εθνικό μας Ύμνο και ευχήθηκαν δυνατά: Ζήτω η Ελλάδα, ζήτω η 25η Μαρτίου!

Χρόνια πολλά σε όλους!

από κάτω από: Γιορτές | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εθνικές γιορτές

Τρεις σημαντικές παγκόσμιες ημέρες

Δεκ 202330

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου.

Με αφορμή λοιπόν την Παγκόσμια Ημέρα παιδικού Βιβλίου, στις 2 Απριλίου, ημέρα γενεθλίων του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, πάμε όλοι μαζί, με ένα βιβλίο  συντροφιά να ταξιδέψουμε στον μαγικό κόσμο των βιβλίων, των παραμυθιών, με την φαντασία μας! Ονειρευόμαστε, προβληματιζόμαστε, ταυτιζόμαστε και κάνουμε καινούργιους φίλους.

Παραμύθι, μύθι, μύθι

το κουκί και το ρεβίθι

εμαλώνανε στη βρύση.

Και περνάει η φακή

και τα βάζει φυλακή.

Και η φάβα της φωνάζει:

«Φακή, άσ” τα, δεν πειράζει».

Προστασία της Γης.
Καλημέρα σε όλους μικρούς και μεγάλους!!

Η ημέρα της Γης στις 22 Απριλίου, αποτελεί μια ημερομηνία  κατά την οποία διοργανώνονται εκδηλώσεις σε ολόκληρο τον κόσμο με στόχο την ευαισθητοποίηση όλων σε περιβαλλοντικά θέματα.

Αυτός είναι και ο λόγος που η καλλιέργεια περιβαλλοντικής συνείδησης ακόμη και από την παιδική ηλικία έχει πολύ μεγάλη  σημασία.

Σας προτείνουμε δραστηριότητες που μπορείτε μα κάνετε μαζί  με τα παιδιά με στόχο την ενημέρωση ,την ευαισθητοποίηση και την αφύπνιση σε περιβαλλοντικά θέματα !

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022 ορίστηκε η 8η Φεβρουαρίου.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Κάποιοι στόχοι για τους μαθητές και τις μαθήτριες είναι:

Να ενημερωθούν για τα δικαιώματα τους για προστασία στο διαδίκτυο.
Να αναγνωρίζουν τις περιπτώσεις όπου είναι απαραίτητη η συμβουλή ενός έμπιστου ενήλικα.
Να αποκτήσουν ενεργητική στάση σε θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο.
Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα στο διαδίκτυο
Να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και επικοινωνίας.

από κάτω από: Παγκόσμιες ημέρες | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τρεις σημαντικές παγκόσμιες ημέρες

Χειμέρια Νάρκη

Δεκ 202312

Χειμερία νάρκη