Wordle: Moodle Deutsch

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Χριστούγεννα 2014 – Γερμανικά στο Δημοτικό.

Όπως κάθε χρονιά , έτσι και φέτος στα πλαίσια του μαθήματος των Γερμανικών στα Δημοτικά Σχολεία , στα οποία διδάσκω φέτος , η περίοδος πριν από τα Χριστούγεννα αποτελεί μία από τις πιο ευχάριστες και δημιουργικές περιόδους στο σχολείο.

Στόχος κάθε χρόνο είναι τα παιδιά να γνωρίσουν το βασικό λεξιλόγιο των Χριστουγέννων ( π.χ. Ευχές κ.ά.) στα γερμανικά , αλλά και έρθουν πιο κοντά και με τα ήθη και έθιμα των χωρών, των οποίων τη γλώσσα μαθαίνουν. Μέσα από παρουσιάσεις λοιπόν πραγματοποιήθηκε κάτι τέτοιο.

Παράλληλα όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος κάναμε μία μικρή κατασκευή με απλό χαρτί, κορδελίτσα, χρώμματα, γκλίτερ και πολύ φαντασία. Η κατασκευή αυτή είναι μιa απλή σακκουλίτσα με την οποία κάνουμε δώρο έναν σελιδοδείκτη, το οποίο κατασκευάσαμε εμείς. Βέβαια η ιδέα αυτή είναι από το Site www.kidsweb.de

Η παρακάτω εικόνα είναι μια μικρή γεύση : DSC_0439

Χριστούγεννα όμως χωρίς τραγούδι δεν γίνεται και για αυτό μάθαμε και ένα τραγουδάκι στα Γερμανικά ( Το έλατο : https://www.youtube.com/watch?v=lS4wTuvR7Ik )

Τα παιδιά που μπορούσαν να δουν τα λόγια και από την οθόνη και να το απολαύσουν όρθια κινούμενα και στο ρυθμό του.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστούγεννα 2014 – Γερμανικά στο Δημοτικό.

Καλημέρα κόσμε!