Φυσική Β Γυμνασίου. Η ενέργεια σε μια δεύτερη …ανάγνωση.

Η ενέργεια είναι ένα αντικείμενο που μελετάς μέχρι να τελειώσεις το Λύκειο και  αν σπουδάσεις θετικές επιστήμες, θα συνεχίσεις να εργάζεσαι μαζί της.

Στη παρούσα ανάρτηση δίνω κάποιες επιπλέον πληροφορίες που βοηθούν τον αναγνώστη μαθητή του Γυμνασίου, να νοιώσει ότι δημιούργησε μια καλύτερη σχέση μαζί της. Παρουσιάζω -χωρίς να ξεστρατίσω από ό,τι προτείνεται από τη σχολική βιβλιογραφία- τα εξής :

• Τις βασικές ιδιότητες της ενέργειας.
  • Μεγάλες “πηγές” ενέργειας, που η ανθρωπότητα τις έχει ανάγκη.
  • Να δώσω απαντήσεις –  ε ν δ ε ι κ τ ι κ έ ς  – σε κάποιες ερωτήσεις και ασκήσεις του σχολικού βιβλίου.

Καλό διάβασμα, στο link “Λίγα λόγια ακόμη για την ενέργεια“, με τη ματιά του φυσικού.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/wnikdim/2017/08/26/%cf%86%cf%85%cf%83%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%b2-%ce%b3%cf%85%ce%bc%ce%bd%ce%b1%cf%83%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%b7-%ce%b5%ce%bd%ce%ad%cf%81%ce%b3%ce%b5%ce%b9%ce%b1-%cf%83%ce%b5-%ce%bc%ce%b9%ce%b1-%ce%b4/