Εκτύπωσέ το Σελίδα

Εργασίες μαθητών (-τριών)

Στα σχολεία οι μαθητές κάνουν σπουδαίες εργασίες.  Σκέφτηκα να δώσω σε σας τη δυνατότητα να δείτε κάποιες από αυτές… Σε όλα τα παιδιά που αναρτούν ή όχι εργασίες,  να ευχηθώ καλή συνέχεια και κάποια στιγμή αναγνώριση των προσπαθειών τους.

Τάξη  Γ  του  Γυμνασίου

Διαγράμματα εξισώσεων (ποσά ανάλογα και νόμος αντιστρόφου τετραγώνου).  Στο link ΕΔΩ.          Μυλωνά Αριστέα

Τάξη Β του Γυμνασίου

Τάξη Α του Γυμνασίου

1. Μέτρηση ακτίνας Γης από τον Ερατοσθένη …γιατί μετρήσεις «κάνουν» και τα αστέρια !  Στο link ΕΔΩ.      Γιαμουρίδης Μάριος

2. Μια ματιά στον χρόνο, …μέσα από τα μάτια των μαθητριών Σοφίας Μερτζανοπούλου και Καλώνης Βαρβάρας.  Στο link ΕΔΩ.

3. Λυπάμαι, που δεν μπορώ να αναρτήσω -λόγω διαστάσεων του φύλλου εργασίας- τις δουλειές που έκαναν η Δέσποινα_Ειρήνη Μίχου και ο Αθανάσιος_Χρυσοβαλάντης Μίχος.  Οι εργασίες τους δείχνουν όργανα μέτρησης μήκους και συνοδεύονται από μικρά σχόλια.

4.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://blogs.sch.gr/wnikdim/%ce%b5%cf%81%ce%b3%ce%b1%cf%83%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%bc%ce%b1%ce%b8%ce%b7%cf%84%cf%8e%ce%bd-%cf%84%cf%81%ce%b9%cf%8e%ce%bd/