Ψηφιακή Αφήγηση

Κωδικός Διάλεξης: 2017007.
Ημερομηνία και Ώρα Σεμιναρίου:   Πέμπτη 18/1/2018  17:00-18:30

(Προσοχή αντί ΤΕ 17/01/2018 18:00-19:30 που είχε ανακοινωθεί αρχικά)

Εγγραφή/Αίτηση Συμμετοχής
Αξιολόγηση Σεμιναρίου

Ονοματεπώνυμο Θαρρενός Μπράτιτσης Φωτογραφία

Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: Αναπλ. Καθηγητή, Παν/μου Δυτικής Μακεδονίας
Αφίσα σεμιναρίου:

Αφίσα σε μορφή pdf

Τίτλος Διάλεξης:

Ψηφιακή Αφήγηση

Περίληψη: Η Ψηφιακή Αφήγηση αποτελεί ένα πεδίο εργασίας και έρευνας που έχει συγκεντρώσει το εκπαιδευτικό, επιστημονικό και λογοτεχνικό ενδιαφέρον ιδιαίτερα την τελευταία πενταετία. Χαρακτηρίζεται πλέον ως καινοτόμος διδακτική προσέγγιση που εμπλέκει τους μαθητές σε μαθητοκεντρικές, κυρίως, δραστηριότητες παρέχοντας τους τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν «τις δεξιότητες του 21ου αιώνα» και εξασφαλίζοντας ένα σύγχρονο κλίμα διδασκαλίας βασισμένο στην συνεργασία και τη διαρκή επικοινωνία. Μέσω της Ψηφιακής Αφήγησης, που εφαρμόζεται σε κάθε είδος και σε κάθε επίπεδο εκπαίδευσης, ενισχύονται τα κίνητρα μάθησης και βελτιώνεται το μαθησιακό αποτέλεσμα.

Στο παρόν Webinar θα πραγματοποιηθεί μια σύντομη εισαγωγή στο πεδίο της Ψηφιακής Αφήγησης και θα παρουσιαστούν πρακτικά παραδείγματα από ολοκληρωμένες εκπαιδευτικές εφαρμογές της που έχουν υλοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας στο πλαίσιο ερευνητικών δραστηριοτήτων.

E-mail – URL  bratitsis@uowm.gr   | https://nured.uowm.gr/teaching-stuff/bratitsis-tharrenos/
  1. Διαφάνειες 48ου_Webinar_Bratitsis_Digital_Storytelling
  2. Video