Κωδικός Σεμιναρίου: 2014002.
Ημερομηνία και Ώρα Σεμιναρίου: Πέμπτη13/03/14, 18:00-19:30 (Έγινε αλλαγή από Τετάρτη 12/3/14  λόγω έκτακτου προβλήματος του εισηγητή)

17webinar_800_600 v2

Επώνυμο: Μπότσας botsas
Όνομα: Γεώργιος
ΙδιότηταΘέση Ομιλητή: Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΠΕ70)
Τίτλος Διάλεξης: Διαχείριση προβλημάτων συμπεριφοράς στη σχολική τάξη του Δημοτικού Σχολείου από τον/την εκπαιδευτικό ειδικότητας
Περίληψη: Η σχολική τάξη όντας ένα κοινωνικό πεδίο φυσικό είναι να εμπεριέχει και προβλήματα κοινωνικής φύσης. Τα προβλήματα συμπεριφοράς είναι πρωτίστως προβλήματα κοινωνικής προσαρμογής των παιδιών. Ο τρόπος αντιμετώπισης αυτών των προβλημάτων είναι καθήκον του εκπαιδευτικού οποιασδήποτε ειδικότητας. Υπάρχουν τεκμηριωμένες τεχνικές και μέθοδοι αποτελεσματικής αντιμετώπισης των προβλημάτων συμπεριφοράς, που βρίσκονται σε παράλληλη κατεύθυνση με την παιδαγωγική πράξη και το κλίμα της τάξης.
ΔΙΑΦΑΝΕΙΕΣ 17 Webinar_Botsas_Διαχείριση προβλημάτων συμπεριφοράς στην τάξη2

Video: https://youtu.be/qygg0bMiM_A