Το νομικό πλαίσιο των θεμάτων πληροφορικής στη Β/θμια και Α/θμια Εκπαίδευση

Κωδικός Διάλεξης: 2012002.
Ημερομηνία και Ώρα Σεμιναρίου: Δεν έχει προσδιοριστεί.
Αίτηση συμμετοχής

Επώνυμο
Λαδιάς Φωτογραφία:
Όνομα
Αναστάσιος
Ιδιότητα – Θέση Ομιλητή: Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ19  (Πειραιά & Δ΄ Αθήνας)
Τίτλος Διάλεξης: Το νομικό πλαίσιο των θεμάτων πληροφορικής στη Β/θμια και Α/θμια Εκπαίδευση
Περίληψη: Στόχος του σεμιναρίου δεν είναι να απαριθμήσει τη δαιδαλώδη νομοθεσία τη σχετική με την πληροφορική στα ελληνικά σχολεία αλλά μέσα από συγκεκριμένα παραδείγματα να κατευθύνει τους εκπαιδευτικούς της πληροφορικής να μάθουν να αναγνωρίζουν τα σχετικά νομικά προβλήματα, να αναζητούν την αντίστοιχη νομοθεσία, να κατανοούν τα νομικά κείμενα, να τα ερμηνεύουν αντικειμενικά και να τα εφαρμόζουν αποτελεσματικά. Επιπλέον να συνειδητοποιήσουν ότι για ορισμένα προβλήματα ενδεχομένως να μην υπάρχουν (“αναίμακτες”) λύσεις. Όπως χαρακτηριστικά είπε ένας συνάδελφος που παρακολούθησε το σεμινάριο «πριν (το σεμινάριο) δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσα πολλά και δύσκολα προβλήματα, μετά (το σεμινάριο) ξέρω τα προβλήματα αλλά δεν ξέρω τις λύσεις τους».