Συμβουλές εν όψει των εξετάσεων.

Είναι κοινά αποδεκτό ότι οι εξετάσεις είναι μια επίπονη και ιδιαίτερα ψυχοφθόρα διαδικασία για τους μαθητές, καθώς θα πρέπει στοιβάζουν  στο μυαλό τους τη διδακτέα-εξεταστέα ύλη των μαθημάτων της χρονιάς.

Οι εξετάσεις πολύ συχνά γίνονται το επίκεντρο της οικογενειακής ζωής και είναι φανερή η εμπλοκή των γονέων. Η διαδικασία αυτή φαίνεται να έχει και θετικά και αρνητικά χαρακτηριστικά. Στα θετικά εγγράφεται η στήριξη του παιδιού ενώ στα αρνητικά η φόρτιση του κλίματος λόγω συνεχών παρεμβάσεων από την πλευρά των ενηλίκων.
Η επιτυχία στις εξετάσεις φαίνεται να σημαίνει κοινωνική καταξίωση για την οικογένεια ενώ για το ίδιο το παιδί σημαίνει, ενίσχυση της αυτοεκτίμησης, ανταμοιβή των οικείων, καταξίωση, λήξη του άγχους, νέους δρόμους. Σε καμμιά περίπτωση όμως οι εξετάσεις δεν είναι μονόδρομος στη ζωή του νέου ανθρώπου.

Τι μπορούμε να κάνουμε: γονείς
• Ρεαλιστικές προσδοκίες
• Εντοπισμός και αντιμετώπιση αγχωτικών καταστάσεων
• Αυτοέλεγχος – Ας μην ρίχνουμε «λάδι στη φωτιά», δεν χρειάζονται οι εντάσεις και οι διαξιφισμοί, είτε ανάμεσα σας, είτε με τα παιδιά σας. Αν υπάρχουν διαφορές θα λυθούν μετά τις εξετάσεις
• Τα παιδιά σας έχουν ανάγκη να αισθάνονται τους σημαντικούς ενήλικες δίπλα τους σε όλα
• Αν το παιδί παίρνει φαρμακευτική αγωγή ή αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας επικοινωνήστε με το εξεταστικό κέντρο

Για γονείς και παιδιά
• Ισορροπημένο πρόγραμμα
• Καθορισμός των ωρών μελέτης
• Όχι στο αλκοόλ, κάπνισμα, κακή διατροφή
• Όχι σε φαρμακευτική υποστήριξη
• Τουλάχιστον 6-7 ώρες ύπνου
• Διαλείμματα: 5-10 λεπτά κάθε ώρα/30 λεπτά κάθε τρεις ώρες
• Διαφύλαξη των δυνάμεων

Για σένα μαθητή/μαθήτρια, την ημέρα των εξετάσεων
Προετοιμάσου πρακτικά:
• Ξεκουράσου πριν τις εξετάσεις
• Φτάσε έγκαιρα
• Άφησε το κινητό
• Μη δίνεις σημασία σε συζητήσεις
Κατά την εξέταση:
• Να είσαι συγκεντρωμένος/η και χαλαρός/η
• Ανάπνεε ήρεμα
• Διάβασε προσεκτικά τις ερωτήσεις και οργάνωσε το χρόνο σου
• Μην πανικοβάλλεσαι
• Ξεκίνησε από ό,τι γνωρίζεις καλά, και έπειτα πήγαινε στα πιο δύσκολα
• Αν κολλήσεις σε μια ερώτηση, προχώρησε στην επόμενη
• Όχι στις άσκοπες φλυαρίες και αοριστολογίες
• Άφησε χρόνο για να ξαναδιαβάσεις τις απαντήσεις σου
Μετά την εξέταση
• Μη σπαταλάς χρόνο από την ξεκούραση ή το διάβασμα προσπαθώντας να δεις «τι έπιασες»
Καλή επιτυχία

Study Tips for School!

Your window right – your tree duty

Η εικόνα “http://aeiou.iicm.tugraz.at/aeiou.encyclop.data.image.h/h964948b.jpg” δεν μπορεί να προβληθεί επειδή περιέχει σφάλματα.

“Ένας άνθρωπος σε ένα νοικιασμένο διαμέρισμα πρέπει να μπορεί να σκύψει έξω από το μπαλκόνι του σε απόσταση όσο το χέρι του να γδάρει την λιθοδομή. Και πρέπει να του επιτραπεί να μπορεί να πάρει μία μακριά βούρτσα και να βάψει τον εξωτερικό τοίχο, όσο φτάνει το χέρι του. Κατ’ αυτόν τον τρόπο θα είναι γνωστό σε όλους τους διαβάτες του δρόμου αυτού, αλλά και τους γείτονες του, πως σε αυτό το διαμέρισμα μένει κάποιος που είναι διαφορετικός από τους φυλακισμένους, σκλαβωμένους, συμβατικούς ανθρώπους της διπλανής πόρτας”. Θεωρούσε ακόμη ότι πρέπει να γίνει υποχρεωτική η φύτευση δέντρων στα αστικά περιβάλλοντα: “Αν κάποιος περπατάει μέσα στη φύση, τότε συνειδητοποιεί πως πρέπει να συμπεριφέρεται σαν καλεσμένος με καλούς τρόπους”.
Hundertwasser

Εναλλακτική κατοικία

Αποτέλεσμα εικόνας για Hundertwasser

Η πόλη που έχεις εσύ δεν είναι αυτή που έχουν οι άλλοι… Ζούμε σε διαφορετικές πόλεις, που είναι  κατασκευασμένες με υλικά τις καταχρήσεις εξουσίας και το φόβο, τη διαφθορά και τη διαρκή απειλή της ζούγκλας που, κρυμμένη στα πρόσωπα του συστήματος, ξεπροβάλλει κάθε τόσο για να μας υπενθυμίζει ότι είμαστε εύθραυστοι, ότι είμαστε μόνοι, ότι μια μέρα θα γίνουμε λίπασμα για τα ραδίκια. Ή ότι μια μέρα όλα πρέπει να παιχτούν κορόνα-γράμματα, στυλ γουέστερν, ή να κριθούν σε μια μονομαχία στην κεντρική λεωφόρο: ΑΥΤΟΙ Ή ΕΜΕΙΣ…» Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ, «Στην ίδια πόλη υπό βροχή»