Επιτυχία για το σχολείο μας

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΥΔΡΙΟΥ

Δευτέρα, 26 Φεβρουαρίου 2018

Το Σάββατο, 24 -02-2018 στη πόλη της Κέρκυρας, πραγματοποιήθηκε ο 3ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Α’θμιας και Β’θμιας Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων.

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας, υπό τη καθοδήγηση του εκπαιδευτικού πληροφορικής κ. Θεοχάρη Βασιλείου, κατάφερε να αποσπάσει τη 3η θέση στο σύνολο των Γυμνασίων της περιφέρειας, σημειώνοντας έτσι μια σημαντική διάκριση τόσο για το σχολείο μας όσο και για το Νομό μας.

Το σχολείο μας κατόπιν αιτήματος, το περασμένο μήνα εξασφάλισε χορηγία βασικού εξοπλισμού ρομποτικής από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, με την υποχρέωση να συμμετάσχει για δύο τουλάχιστον έτη σε περιφερειακούς μαθητικούς διαγωνισμούς που διοργανώνει η WRO HELLAS.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου για την πρόσθετη οικονομική στήριξη τους καθώς και ο Σύλλογο Διδασκόντων για την ευελιξία και τη στήριξη που επέδειξαν, προκειμένου να δημιουργηθούν οι συνθήκες προετοιμασίας για τον διαγωνισμό τόσο εντός όσο και εκτός ωρολογίου προγράμματος.

Επίσης, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον σύμβουλο καθηγητών πληροφορικής κ. Γεράσιμο Πολυμέρη και ιδιαίτερα τον καθηγητή Πληροφορικής του 5ου Γυμνάσιου Κέρκυρας κ. Δημήτριο Θεοτόκη για την εξ αποστάσεως συμπληρωματική υποστήριξη τους.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
ΛΑΖΑΡΗ ΚΩΝ/ΝΑ –ΠΕ01

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιτυχία για το σχολείο μας

Λευκάδα

Η Λευκάδα ή Λευκάς είναι νησί του Ιονίου πελάγους και μαζί με τα νησιά Κέρκυρα, Κεφαλονιά, Ιθάκη, Ζάκυνθος και Παξοί αποτελούν την περιφέρεια Ιονίων Νήσων. Είναι το τέταρτο σε έκταση νησί στο Ιόνιο (320 τ.χλμ.) και το τέταρτο σε πληθυσμό με περίπου 23.000 κατοίκους κατά την απογραφή του 2011. Βάσει του σχεδίου Καποδίστριας η Λευκάδα μαζί με τα νησιά Κάλαμος, Καστός και Μεγανήσι, (γνωστά και ως Πριγκιποννήσια), αποτελούσε το νομό Λευκάδος με έδρα την πόλη της Λευκάδος. Από το 2011 όμως, οπότε και εισήχθηκε στο πρόγραμμα Καλλικράτης, η Λευκάδα, μαζί με τα προαναφερθέντα νησιά πλην του Μεγανησίου αποτελεί πλέον δήμο με έδρα και πάλι την πόλη της Λευκάδος, ενώ το Μεγανήσι αποτελεί ξεχωριστό δήμο με έδρα το Κατωμέρι.

Λόγω της γεωγραφικής της θέσης (οι ακτές της βρίσκονται πολύ κοντά μ’ εκείνες της ηπειρωτικής Ελλάδας τις οποίες τις χωρίζει ο ιστορικός πορθμός του Δρεπάνου) συνδέεται με την Αιτωλοακαρνανία με μια πλωτή γέφυρα μήκους περίπου 20 μέτρων. Μαζί με την Εύβοια είναι τα δυο μοναδικά νησιά στην Ελλάδα στα οποία η πρόσβαση γίνεται οδικώς. Το ψηλότερο βουνό είναι τα Σταυρωτά με απότομες πλαγιές και ύψος 1.184 μέτρα.

Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Λευκάδα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λευκάδα