Το να έχουμε καλή φυσική κατάσταση, καλή υγεία, ζωντάνια και ευεξία είναι επιθυμητό και ζητούμενο όλων μας. Πώς, όμως, τα φρούτα και τα λαχανικά μας βοηθάνε να πετύχουμε αυτούς τους στόχους; Για ποιούς λόγους θα πρέπει να τα ενσωματώσουμε στην καθημερινή μας διατροφή; Η Διαιτολόγος-Διατροφολόγος Βασιλική Σκρέτα μας εξηγεί.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Γενικά, στα φρούτα και τα λαχανικά συνυπάρχουν πολλά θρεπτικά συστατικά, όπως υδατάνθρακες, βιταμίνες, ιχνοστοιχεία και διάφορες φυτοχημικές ουσίες. Πρόκειται, δηλαδή, για έναν τέλειο συνδυασμό ενέργειας και απαραίτητων στοιχείων που δρουν συνεργατικά και βοηθούν τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει την ενέργεια αυτή με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Επιπλέον, περιέχουν μεγάλες ποσότητες νερού, συμβάλλοντας έτσι στη σωστή ενυδάτωση του σώματος, που όπως γνωρίζουμε, είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την ισορροπία όλων των λειτουργιών του οργανισμού μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Καλημέρα κόσμε!