Συντάκτες ιστολογίου

• ΒΑΙΑ ΣΚΡΟΥΜΑ
  • Σκακιστική άσκηση

Σαν σήμερα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Θεατρική παράσταση “Ελένη”-2021

Το 5ο Γυμνάσιο Αλίμου παρουσιίασε με επιτυχία τη θεατρική παράσταση “Ελένη” του Ευριπίδη.

«Στην Τροία δεν πήγα εγώ, μόνο το όνομά μου», λέει η Ελένη. Όλοι οι πόλεμοι χρειάζονται τον εξωραϊσμό ενός προσχήματος για να πυροδοτηθούν. Είτε το επίδικο αντικείμενο λέγεται Τροία, είτε Σικελία, η κατακτητική μηχανή χρειάζεται πάντα «ένα πουκάμισο αδειανό», «μιαν Ελένη» για να πάρει μπρος, ένα όνομα που βαφτίζεται κίνητρο….

Οι μαθητές/τριες της θεατρικής μας ομάδας Αισώπου Μαργιαλένα, Αρχιμανδρίτου Κωνσταντίνα, Βαγγελή Μαριτίνα, Βιδάλης Φοίβος, Βλασόπουλος Στέλιος, Δημογκότσης Δημήτρης, Κατεβαίνης Δημήτρης, Αναγνωστοπούλου Καλλιόπη, Γιαγτζόγλου Βασιλική, Γιαγτζόγλου Νικολέττα, Δάγλα Ηώ, Σκίτσα Μικαέλα και ο καθηγητής Μιλτιάδης Χαραμής συναντήθηκαν πάνω στη σκηνή του σχολείου μας και μας ξανασυστήθηκαν με άλλα ονόματα… Τεύκρος, Θεοκλύμενος, θεονόη, Μενέλαος, Αγγελιοφόρος… μεγάλη η προσπάθεια, απεριόριστη η καλή διάθεση, άφθονο το ταλέντο, μεγάλο το τελικό χειροκρότημα!!!

Συντελεστές της παράστασης: Βάια Σκρουμά, Ιωάννα Κατσαργύρη, Κατερίνα Κουλούρη, Άννυ Μπαμιώτου, Θωμάς Πανδής

Δράση με το τμήμα Θεατρικών Σπουδών

Το 5ο Γυμνάσιο Αλίμου συμμετείχε στην ημερίδα παρουσίασης αποτελεσμάτων του προγράμματος «Το Θέατρο στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Εφηβεία: Συγκρούσεις, χάσματα, διασταυρώσεις» για το σχολικό έτος 2021- 22 που είναι ενταγμένο στο διαρκές ερευνητικό πρόγραμμα «Πειραματική Εφαρμογή της Θεατρικής Αγωγής στο Γυμνάσιο/Λύκειο»

Η ημερίδα διεξήχθη στην αίθουσα Aula της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τις καθηγήτριες Β. Σκρουμά και Ι. Κατσαργύρη στο σχολείο για 7 διδακτικές ώρες με υπεύθυνες τις μεταπτυχιακές φοιτήτριες Ε. Βρυώνη και Χ. Κανελοπούλου. Φέτος ήταν η 3η χρονιά υλοποίησης του προγράμματος, που ξεκίνησε το 2018-19 σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και την Επιστημονική Μονάδα «Τέχνες».

Οι μαθητές/τριες της θεατρικής μας ομάδας μας μαζί με την καθηγήτρια του σχολείου Σ. Μπασιάκου μας καθήλωσαν με το δρώμενο και τους αυτοσχεδιασμούς τους κερδίζοντας ένα ζεστό χειροκρότημα από τους διοργανωτές και τα υπόλοιπα σχολεία.

Την Επιστημονική Οργανωτική Ομάδα του ερευνητικού προγράμματος συγκροτούν τα μέλη του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ: Ιωσήφ Βιβιλάκης, καθηγητής, Κλειώ Φανουράκη, επίκουρη καθηγήτρια και Ίλια Λακίδου, μέλος Εργαστηριακού και Διδακτικού Προσωπικού.

Πρόγραμμα Δήμου Αλίμου “Ειρήνη και Πόλεμος” – 2023

Πατήστε εδώ για να περιηγηθείτε στο ψηφιακό μουσείο