Παρουσίαση της ειδικότητας Αισθητικής Τέχνης

• Κύριο αντικείμενο σπουδών είναι η Αισθητική (θεωρία και πράξη) και η εφαρμογή της.
  • Ειδική εστίαση γίνεται στην αισθητική περιποίηση προσώπου – σώματος, μάλαξη, αποτρίχωση, αισθητική άκρων και μακιγιάζ.                                                                                                                                                     Τεχνικές γνώσεις και δεξιότητες
    • Οι απόφοιτοι της ειδικότητας «Αισθητικής τέχνης»αποκτούν τις τεχνικές γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες ώστε να κάνουν απλές αισθητικές πράξεις:
    • καθαρισμό,
    • προσωρινή αποτρίχωση προσώπου & σώματος,
    • μάλαξη,
    • μακιγιάζ,
    • Αισθητική άκρων
    • Χειρισμό  μηχανημάτων αισθητικής
      Επαγγελματικές δυνατότητες απασχόλησης
    • σε εργαστήρια άκρων ή σε κομμωτήρια στο ανάλογο τμήμα περιποίησης άκρων
    • στον τομέα του μακιγιάζ : στον κινηματογράφο, την τηλεόραση, τη φωτογράφιση και στο χώρο της μόδας.
    • σε εταιρείες παραγωγής ή εισαγωγής καλλυντικών προϊόντων
    • ως βοηθοί σε εργαστήρια καλλυντικών
    • σε καταστήματα πωλήσεων ή αντιπροσωπείες εισαγωγής μηχανημάτων αισθητικής
    • ως βοηθοί σε πολυδύναμα κέντρα αισθητικής, διατροφολογίας και άθλησης.
    • σε spa ξενοδοχειακών μονάδων
    • ως υπάλληλοι σε καταστήματα καλλυντικών ή φαρμακεία

1 σχόλιο Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Αισθητική  Με ετικέτα:   27 Μαΐου 2019 ΡΕΚΟΥΝΙΩΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ανακοίνωση εκπαιδευτικής επίσκεψης.

Την Πέμπτη 26 Μαρτίου και ώρα 9.00 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική επίσκεψη στο κτήμα dm φυσικής καλλιέργειας βοτάνων                                                                                                          Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

• άφιξη
  • καλωσόρισμα με έντυπο πληροφοριών
  • ξενάγηση στο κτήμα
  • γνωριμία και επαφή με τα βότανα
  • πληροφορίες για τη μέθοδο φυσικής καλλιέργειας
  • ιστορικά στοιχεία από την Αρχαία Ελλάδα και την εποχή του Ιπποκράτη
  • αναφορά στις θεραπευτικές ιδιότητες των βοτάνων και στις χρήσεις τους
  • συλλογή συγκεκριμένων βοτάνων :μέντα                                                                                                                καλέντουλα,                                                                                                                        δάφνη                                                                    που θα χρησιμοποιηθούν για την παρασκευή εκχυλισμάτων και βαμμάτων στο εργαστήριο. Όλοι οι μαθητές θα συγκεντρωθούν την συγκεκριμένη μέρα και ώρα στο σχολείο και η μετακίνηση θα γίνει με πούλμαν.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία 15 Μαρτίου 2020 ΡΕΚΟΥΝΙΩΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

φτιάχνουμε κηραλοιφή

Το τμήμα Γ Αισθητικής έκανε χθες στο εργαστήριο κοσμητολογίας, παρασκευή εμπλουτισμένης κηραλοιφής για κάθε χρήση.  Όλα τα συστατικά καθώς και ο συνδυασμός των αιθέριων ελαίων έχουν αντιοξειδωτικές, μαλακτικές ιδιότητες και ενυδατώνουν την επιδερμίδα σε βάθος.

Η παραδοσιακή συνταγή στην πιο μοντέρνα της μορφή! Ακολουθεί το βίντεο με την συνταγή και τη διαδικασία παρασκευής.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  κοσμετολογία  Με ετικέτα:   15 Μαρτίου 2020 ΡΕΚΟΥΝΙΩΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

εύκολη παρασκευή ενυδατικού βάλσαμου χειλιών (lip balm)

Ενυδατικό βάλσαμο χειλιών (lip balm)

Προστασία χειλιών με βούτυρα (κατάλληλο για όλο τον χρόνο)

Υλικά

9 γρ Μελισσοκέρι

15 γρ Αμυγδαλέλαιο

3 γρ Βούτυρο καριτέ

3 γρ Βούτυρο κακάο ή βούτυρο μάνγκο

0,5 γρ Βιταμίνη Ε

10 σταγόνες αιθέριο έλαιο της επιλογής σας ή flavor oil

Εξοπλισμός

Ένα ανοξείδωτο σκεύος, μπεν μαρί, 6 σωληνάρια των 5 ml (twister tubes)

Διαδικασία

Αναμιγνύουμε όλα τα υλικά ΕΚΤΟΣ του αιθέριου ελαίου ή του αρώματος σε ένα σκεύος και ζεσταίνουμε σε μπεν μαρί  έως ότου λιώσουν τα βούτυρα και το μελισσοκέρι (μέγιστη θερμοκρασία 70 βαθμοί).

Όταν  τα υλικά λιώσουν εντελώς, αφήνουμε να κρυώσει ελαφρά (στους 45 βαθμούς

περίπου) και προσθέτουμε τη βιταμίνη Ε και το άρωμα της επιλογής μας.

Ρίχνουμε το μείγμα στα σωληνάρια και περιμένουμε να στερεοποιηθεί πριν βάλουμε το πώμα.  Διάρκεια ζωής καλλυντικού: 10-12 μήνες.

2 cσχόλια Δημοσιευμένο στην κατηγορία  κοσμετολογία  Με ετικέτα:   27 Μαΐου 2019 ΡΕΚΟΥΝΙΩΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

μακιγιάζ ματιών – τύποι ματιών

τύποι ματιών

• Ο τύπος των ματιών καθορίζεται από τη θέση, το σχήμα, το μέγεθος, τη συμμετρία και αρμονία με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του προσώπου.
  • Η σωστή απόσταση μεταξύ των δύο εσωτερικών γωνιών των ματιών πρέπει να είναι ίση με το μήκος του ενός ματιού, η θέση τους μέσα στην οφθαλμική κόγχη πρέπει να είναι κανονική (αφήνοντας μεγάλο μέρος του κινητού βλεφάρου να διακρίνεται όταν τα μάτια είναι ανοιχτά), ο έσω και έξω κανθός να βρίσκονται πάνω στην ίδια οριζόντια νοητή ευθεία.
  • Ιδανικά μάτια θεωρούνται τα αμυγδαλωτά: είναι οριζόντια, η μεταξύ τους απόσταση είναι ίση με το μήκος ενός ματιού και η απόσταση του ανοιχτού βλεφάρου από το ψηλότερο σημείο του τόξου των φρυδιών είναι ίση με μία ίριδα. Επίσης ο όγκος τους βρίσκεται σε τέλεια αναλογία με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του προσώπου και η θέση τους μέσα στην οφθαλμική κόγχη είναι κανονική.

1 σχόλιο Δημοσιευμένο στην κατηγορία  μακιγιάζ  Με ετικέτα:   27 Μαΐου 2019 ΡΕΚΟΥΝΙΩΤΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ