Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο nuage

Έλληνες της Γαλλίας

mousxouri

Έλληνες της Γαλλίας : Ελένη Γλύκατζη Αρβελέρ , Νανά Μούσχουρη,Κώστας Γαβράς , Βασίλης Βασιλικός, Νίκος Αλιάγας , Βασίλης Αλεξάκης, Ντέμης Ρούσσος .                                                                                       Ελένη Γλύκατζη Αρβελέρ: Εξέχουσα προσωπικότητα η οποία με το έργο της συνέβαλε τα μέγιστα στην ανάδειξη της Βυζαντινής Ιστορίας καθώς τόσο με τις μελέτες όσο και με το έργο της φώτισε άγνωστες πτυχές της Βυζαντινής Ιστορίας . Νανά  Μούσχουρη: Η μοναδική της φωνή καθώς και η ικανότητα εναλλαγής από το ένα μουσικό στυλ στο άλλο την καθιέρωσαν στο παγκόσμιο μουσικό στερέωμα σαν μία από τις τραγουδίστριες με τις μεγαλύτερες πωλήσεις δίσκων παγκοσμίως. Κώστας Γαβράς :Σκηνοθέτης με διεθνή αναγνώριση, πνεύμα κριτικό και εξόχως διεισδυτικό, δημιούργησε αίσθηση με μερικές από τις ταινίες του που συζητήθηκαν σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης. Χαρακτηριστικές ταινίες του το Ζ , το Αμήν, Παράδεισος στη Δύση, Κεφάλαιο .Βασίλης Αλεξάκης :Συγγραφέας των βιβλίων  Πριν, Μ.Χ, Τάλγκο, ο Βασίλης Αλεξάκης διεισδύει βαθιά μέσα στα βιβλία του στα ήθη και στα έθιμα της ελληνικής και γαλλικής κοινωνίας.Νίκος Αλιάγας :Δημοσιογράφος, παρουσιαστής, και συγγραφέας, με πολλές περγαμηνές στο ενεργητικό του, δε χάνει την ευκαιρία να διαφημίζει την Ελλάδα όπου κι αν βρεθεί. Βασίλης Βασιλικός: ‘Εχοντας ζήσει για πολλά χρόνια στη Γαλλία , ο καταξιωμένος συγγραφέας έχει δώσει δείγματα γραφής με το Ζ ,τη Διήγηση του Ιάσονα, Τα θύματα Ειρήνης.

Ελένη Γλύκατζη Αρβελέρ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έλληνες της Γαλλίας

Καλημέρα κόσμε!