Η κοπή της βασιλόπιτας

Ιανουάριος.

Πρώτη ημέρα μετά τις χριστουγεννιάτικες διακοπές. Ένα γλυκό ξεκίνημα με το κόψιμο της πρωτοχρονιάτικης πίτας. Η Μαρία, η τυχερή του φλουριού, πήρε δώρο ένα βιβλίο… Καλή χρονιά σε όλους!

Τα βιβλία στη ζωή μας

Τα βιβλία είναι ένα κομμάτι από τη ζωή μας και πρέπει να παίρνουν στα ενδιαφέροντά μας την πιο σπουδαία θέση.

Τρέφουν τη φαντασία και το νου μας. Κάθε μέρα μας προσφέρουν κάτι καινούριο. Μας ταξιδεύουν σε όλες τις εποχές, τις περασμένες και τις μελλοντικές.

Δεν έχουμε παρά να διαλέξουμε μερικά βιβλία και αυτά να μας δώσουν ό,τι ζητάμε: περιπέτεια, γνώσεις, συγκινήσεις, αγωνία, φαντασία…

Τα βιβλία είναι οι πιστοί μας φίλοι που ούτε μας κολακεύουν, ούτε μας προδίδουν ποτέ. Ανοίγουν έναν καινούριο ορίζοντα μπροστά μας που δεν μπορεί κανείς να τον κλείσει. Γεννιούνται στη Γη, αλλά οι ιδέες τους φτάνουν μέχρι τον ουρανό.

Βασιλιάς της γνώσης

Ιατρός της ψυχής

Βουβός Θεός

Λιμάνι περιπέτειας

Ιδανικό δώρο

Όνειρο ηρεμίας

Προτεινόμενο βιβλίο:

Επίσκεψη σε πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Οι μαθητές της Γ’ τάξης πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στο Χαλάνδρι. Οι μαθητές οδήγησαν με απόλυτη ασφάλεια βενζινοκίνητα αυτοκίνητα φορώντας κράνη και ζώνες και εφάρμοσαν τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας.

Αποκριάτικο παζάρι

Φεβρουάριος.

Αγαπητοί φίλοι, μικροί και μεγάλοι, εμείς οι μαθητές της Γ’ τάξης σας έχουμε ετοιμάσει πολλές εκπλήξεις στο αποκριάτικο παζάρι, που θα γίνει στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2018 στις 10 π.μ.. Σας περιμένουμε!!