Στα χνάρια του Μεγάλου Στρατηλάτη

Πριν από τρία χρόνια με τους μαθητές μου (Δ΄ τάξη) αποφασίσαμε να ασχοληθούμε περισσότερο με την εκστρατεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Έτσι, για πέντε εβδομάδες εργαστήκαμε στην τάξη με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού υπολογιστή. Χρησιμοποιήσαμε το Λογισμικό του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για την Ιστορία Γ΄ και Δ΄,το Google Earth και το Google Maps, αναζητήσαμε πληροφορίες και εικόνες στο διαδίκτυο, φτιάξαμε έναν εννοιολογικό χάρτη με το πρόγραμμα Kidspiration, ζωγραφίσαμε με το Revelation Natural Art. Στο τέλος, φτιάξαμε ένα ψηφιακό βιβλίο για τους σημαντικότερους σταθμούς της πορείας του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Μέρος αυτής της εργασίας βραβεύθηκε ως ένα από τα βέλτιστα εκπαιδευτικά σενάρια και είναι αναρτημένη στην πλατφόρμα Αίσωπος. Μπορείτε να δείτε το ψηφιακό βιβλίο εδώ. Ελπίζω να σας αρέσει και να σας φανεί χρήσιμο!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Στα χνάρια του Μεγάλου Στρατηλάτη

Καλημέρα κόσμε!