Glossomobil

Γερμανικά σε κίνηση

Σήμερα, Τετάρτη 20 Μαΐου, υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας το Glossomobil. Πρόκειται για το γνωστό όχημα πολιτισμού του Γερμανικού Ινστιτούτου Γκαίτε που εκπροσωπεί το ευρωπαϊκό πρόγραμμα “Γερμανικά σε κίνηση”. Το όχημα αυτό ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα και μεταφέρει τη γλώσσα και τον πολιτισμό της Γερμανίας στα παιδιά που έχουν επιλέξει τα Γερμανικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα.

Ο Γιώργος και η Αναστασία χόρεψαν, τραγούδησαν, έπαιξαν και μίλησαν στα γερμανικά με τους μαθητές και έδωσαν μια ευχάριστη νότα στο μάθημά μας. Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και συμμετείχαν στις διάφορες δραστηριότητες που περιλάμβανε η παρουσίαση του Glossomobil.

Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους συναδέλφους να καλέσουν το Glossomobil στο σχολείο τους και να ζήσουν με τους μαθητές τους μια μοναδική εμπειρία.

Glossomobil1

Ένα μικρό βίντεο για το Glossomobil θα βρείτε εδώ.