Posted in 6th Grade, Computer-Assisted Language Learning, Projects, Public Education

ΔΩΡΕΑΝ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΜΙΚΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΗΣ Ε.Ε.

Πώς θα σας φαινόταν η δωρεάν απόκτηση βιβλίων γραμμένων σε διάφορες Ευρωπαϊκές γλώσσες; Φαντάζομαι πως … μοιάζει πολύ καλό για να είναι αληθινό! Κι όμως, υπάρχει ένα βιβλιοπωλείο που δίνει σ’ εσάς και τα παιδιά σας αυτή τη δυνατότητα! Πρόκειται για ένα online βιβλιοπωλείο της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπου μπορείτε να βρείτε βιβλία και κόμικς στα Αγγλικά (και σε άλλες γλώσσες) και να τα παραλάβετε δωρεάν! Θα σας σταλούν ταχυδρομικά και μπορείτε να τα διαβάζετε στον ελεύθερο χρόνο σας, να τα κάνετε δώρο στα παιδιά και τους μαθητές σας για εξάσκηση, να εμπλουτίσετε τη σχολική δανειστική βιβλιοθήκη, ή ακόμα να εκμεταλλευτείτε αποσπάσματά τους στην εκπαιδευτική διαδικασία!

Οι μαθητές της Στ΄ Τάξης του Δημοτικού Σχολείου Σούρπης παρήγγειλαν τα δικά τους βιβλία τελειώνοντας το δεύτερο κεφάλαιο του βιβλίου τους, που τους ζητά να εξοικειωθούν με τις αγορές προϊόντων μέσω διαδικτυακών καταστημάτων. Το υποθετικό σενάριο της παραγγελίας έγινε πραγματικό, και σήμερα οι μαθητές κρατάν με πολύ χαρά τα πρώτα βιβλία στα χέρια τους, αφού ακολούθησαν τις οδηγίες που τους δόθηκαν μέσω του σχολικού blog και παρατίθενται παρακάτω:

ΒΙΒΛΙΑ, Ε.Ε. , ELT, Greek schools

Να πώς θα παραγγείλεις τα βιβλία:

1. Πήγαινε στον ιστότοπο https://bookshop.europa.eu/en/home/

2. Κάνε εγγραφή:

Βρες το “Log in” στη δεξιά πλευρά της σελίδας και κάνε κλικ στο “Register”

– Γράψε ένα Username (Όνομα Χρήστη)

– Γράψε ένα Password (κωδικός, τουλάχιστον 5 χαρακτήρες θα σου ζητηθεί δύο φορές)

– Διάλεξε μία από τις ερωτήσεις ασφαλείας και γράψε και την απάντησή σου (πχ. η πρώτη ερώτηση αφορά το πατρικό όνομα της μητέρας σου)

– Γράψε το μικρό σου όνομα (First name)

– Γράψε το επίθετό σου (Last name)

– Διάλεξε τα Αγγλικά (English)

MHN γράψεις το τηλέφωνό σου

– Γράψε το email σου (ή των γονιών σου)

– Διάλεξε τη χώρα σου

– Γράψε διεύθυνση, ταχ. κώδικα, πόλη ( Address, Postcode and City) (στον ταχυδρομικό κώδικα μπορείς να βάλεις το GR μπροστά από το 37008 σε περίπτωση που σου βγάζει ότι είναι λάθος, ή να αφήσεις ένα κενό: 370 08!)

ΜΗΝ συμπληρώσεις την κατηγορία State

– Κάνε κλικ στο “Register” στο τέλος της αίτησης.

3. Πρόσθεσε βιβλία στο καλάθι σου:

– Στα αριστερά της αρχικής σελίδας βρες τις κατηγορίες “Comics” και “Kids’ corner”.

EU BOOKSHOP

– Κάνε κλικ σε κάθε βιβλίο, έλεγξε αν έχει PAPER version που να είναι διαθέσιμη (available) στα Αγγλικά και πρόσθεσέ το στο καλάθι:

EU BOOKSHOP

Αν δεν υπάρχει το συγκεκριμένο βιβλίο, δίπλα στο Paper version θα λέει Unavailable. Αφού προσθέσεις ένα βιβλίο στο καλάθι σου, μπορείς να πας πίσω για να παραγγείλεις κι άλλα κάνοντας κλικ στο “EU Bookshop” στο πάνω μέρος.

4. Ολοκλήρωσε την παραγγελία σου

Κάνε κλικ στο “My basket” όπου θα δεις όλα όσα έχεις επιλέξει. Κάνε κλικ στο πορτοκαλί κουμπί “Next”:

Θα εμφανιστεί μια νέα σελίδα με τη διεύθυνσή σου. Κάνε πάλι κλικ στο “Next”.

Τέλος, βάλε στο “I accept the General conditions of sale” και κάνε κλικ στο “Order now”.

ΥΓ: Μπορείς να παραγγείλεις 1 δωρεάν αντίτυπο από κάθε βιβλίο και μέχρι 20 βιβλία κάθε φορά που κάνεις παραγγελία. Αν κάποια βιβλία δεν είναι διαθέσιμα τη στιγμή που κάνεις την παραγγελία σου, έλεγξε ξανά μετά από 1-2 μήνες. Κάθε χρόνο εκδίδονται νέα βιβλία!!

(Το κείμενο μας δόθηκε αρχικά στα αγγλικά από τη Σχολική μας Σύμβουλο Αγγλικής Γλώσσας, κα Βασιλική Παπαϊωάννου. Συντάχθηκε στα ελληνικά από την εξαίρετη συνάδελφο κα Μαρία Καμμένου, η οποία είχε την καλοσύνη να μοιραστεί με όλους εμάς, τους συναδέλφους της Μαγνησίας, τις οδηγίες που απέδωσε στα ελληνικά, προκειμένου να βοηθήσει τους μαθητές της να παραγγείλουν δωρεάν βιβλία από το βιβλιοπωλείο της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Την ευχαριστούμε θερμά για την ιδέα, τις τόσο κατατοπιστικές κατευθύνσεις και την άδεια δημοσίευσης!)

3 thoughts on “ΔΩΡΕΑΝ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΜΙΚΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΗΣ Ε.Ε.

1. Μπράβο Βιβή! Very helpgul! Ένα από τα καλά του blog! You can withdraw the knowledge you forgot you gave away years ago! Thanks!

Comments are closed.