Posted in 1st Grade, 2nd Grade, 3rd Grade, Public Education

ΗΔΗ ΜΙΛΑΣ ΑΓΓΛΙΚΑ! ΤΩΡΑ ΚΑΝΤΟ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ!

Με μεγάλο ενθουσιασμό και χαρά ξεκινήσαμε για πρώτη φορά φέτος στο Δημοτικό Σχολείο Σούρπης να μαθαίνουμε αγγλικά με τους μαθητές της Α΄ και Β΄ Τάξης! Αρχικά, μιλήσαμε για το … τι είναι τα Αγγλικά κι έπειτα γιατί είναι τόσο σημαντικό να τα μάθουμε! Παρακολουθώντας την ακόλουθη παρουσίαση, συνειδητοποιήσαμε όλοι μαζί ότι ήδη μιλάμε αγγλικά και ότι πολλές αγγλικές λέξεις προφέρονται με τρόπο που μας είναι εύκολο να καταλάβουμε τι σημαίνουν!

Ήδη μιλάμε αγγλικά, λοιπόν, αλλά τώρα το κάνουμε όπως οι Άγγλοι! Χεράκια μπροστά στο στόμα, βγάζουμε αέρα στους ήχους που είπαμε, δεν ακουμπάμε τη γλώσσα στον ουρανίσκο όταν λέμε το ‘ρ’ το αγγλικό και … φύγαμε για εξάσκηση από το σπίτι!

2 thoughts on “ΗΔΗ ΜΙΛΑΣ ΑΓΓΛΙΚΑ! ΤΩΡΑ ΚΑΝΤΟ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ!

1. Καλημέρα,

Τι εννοείς “χεράκια μπροστά στο στόμα”; 🙂

2. Όταν μιλάμε για την προφορά αναφερόμαστε στο γεγονός ότι οι Άγγλοι βγάζουν λίγο αέρα όταν προφέρουν τους ήχους /k/, /p/ και /t/! Κάνουμε πρόβα τις λέξεις που μάθαμε βάζοντας το χέρι μας μπροστά στο στόμα για να νιώσουμε τον αέρα που βγαίνει από το στόμα μας! Κι έτσι, μιλάμε σαν Άγγλοι! Πολύ διασκεδαστικό και ταυτόχρονα αποτελεσματικό!

Comments are closed.