Έτοιμος SERVER σε VM: Mail Server – Αποστολή email ΜΟΝΟ σε τοπικούς χρήστες

Τα παιδιά στα Δημοτικά Σχολεία είναι μικρά (<13) για να έχουν δημόσιο προσωπικό email. Προφανώς μπορούν να εκτεθούν σε πολλούς κινδύνους με το να στέλνουν και παίρνουν email από και προς οποιονδήποτε. Αυτό με οδήγησε στην αναζήτηση λύσης αυτού του προβλήματος και κατέληξα στην παρακάτω:

Δημιούργησα έναν MAIL SERVER σε Virtual Machine με την χρήση του οποίου ΟΛΑ τα παιδιά/χρήστες μπορούν να στέλνουν και παίρνουν email με ΑΣΦΑΛΕΙΑ γιατί δεν μπορούν να στείλουν/πάρουν email από/προς χρήστες εκτός του MAIL SERVER (από/προς το εξωτερικό δίκτυο).

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ του SERVER :

1. να προσθέσει/αφαιρέσει Λογαριασμούς Email με κωδικό της επιθυμίας του τον οποίο μόνο αυτός θα μπορεί να αλλάξει.
  2. να δημιουργήσει όποιο domain θέλει μέσα στον mail server. Έχει δηλαδή έτοιμο το domain school.lab με χρήστες τύπου user01@school.lab. Μπορεί κάποιος να δημιουργήσει το domain microso.com και λογαριασμούς email κάτω από αυτό όπως bill@microso.com, maria@microso.com. Όλα τα domains που υπάρχουν μέσα στον server μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους. Δηλαδή ο χρήστης user01@school.lab μπορεί να στείλει/πάρει μύνημα από/προς το bill@microso.com.
  3. πρόσβαση στα γραμματοκιβώτια από Webmail αλλά και από πελάτες (Thunderbird, Outlook) με IMAP/POP/SMTP
  4. Περιορισμό στο μέγεθος γραμματοκιβωτίου, ορίζεται κατα την δημιουργία του χρήστη και μπορεί να αλλάξει όποτε θέλουμε (η μηχανή συνολικά έχει εικονικό δίσκο 20 Gbyte)

VM με τα εξής χαρακτηριστικά:

Τι προσφέρει  Mail Server (τοπικά) με iRedMail
OS  Linux Ubuntu Server 14.04.1
Περιβάλλον OS  μόνο Τερματικό (γραμμή εντολών)
Διαχείρηση Mail Server  Web access (x.x.x.x/iredadmin) (προσθήκη χρηστών κτλ)
Πρόσβαση στα Mailboxes  Webmail (x.x.x.x/mail) & POP/IMAP
Δίσκος της Virtual Machine  μορφή .ova (για εισαγωγή σε VMPlayer & VirtualBOX)
Μέγεθος αρχείου  951 MByte
DOWNLOAD link  MailServer-iRedMail-UbuntuSRV1404.ova.zip

ΟΔΗΓΙΕΣ :

1. λεπτομέρειες για ΧΡΗΣΤΕΣ & ΚΩΔΙΚΟΥΣ υπάρχουν σε αρχείο .txt μέσα στο παραπάνω συμπιεσμένο αρχείο.
  2. όταν θα κάνετε εισαγωγή ή άνοιγμα του αποσυμπιεσμένου θα σας ζητηθεί η διαδρομή αποθήκευσης της μηχανής.

Εικόνες από το διαχειριστικό περιβάλλον: