Αφανίζουμε τη βία

κι εσύ σέβεσαι εμένα.

Μαρία Σπυρλιώτη,
2ο Γυμνάσιο Ελευσίνας, Α’ τάξη

Από την ποιητική συλλογή για το Διαδίκτυο “Ποιήματα μαθητών όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης για την καταπολέμηση της ρητορικής μίσους και του διαδικτυακού εκφοβισμού”

Μίλα ΤΩΡΑ (30/05/2016)

imagesAπειλητικά μηνύματα σωρό,
σου ζαλίζουν το μυαλό.
Νιώθεις φόβο και θυμό,
βιώνεις κυβερνο-εκφοβισμό.

Στη δασκάλα ή στο γονιό,
να βρει λύση στο λεπτό,

μίλα ΤΩΡΑ,
και μη χάνεις καιρό!

Δημοτικό Σχολείο Παστίδας Ρόδου, ΣΤ’1 τάξη

I love scratch!!!

About Scratch

With Scratch, you can program your own interactive stories, games, and animations — and share your creations with others in the online community.

Scratch helps young people learn to think creatively, reason systematically, and work collaboratively — essential skills for life in the 21st century.

Amélie

Scratch Again!!

[scratch 54820666]

Διαδίκτυο: Σύμμαχος, Όχι εχθρός

Συζήτηση για την Ασφαλή Χρήση του Διαδικτύου.

[forum:1285]

Συμβουλές για το διαδικτυακό εκφοβισμό

Γλώσσα προγραμματισμού Scratch

Το Scratch είναι μια διερμηνευόμενη δυναμική οπτική γλώσσα προγραμματισμού βασισμένη και υλοποιημένη σε Squeak. Όντας δυναμική, επιτρέπει σε αλλαγές του κώδικα ακόμη και κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης των προγραμμάτων. Έχει ως στόχο τη διδασκαλία εννοιών προγραμματισμού σε παιδιά και εφήβους και να τους επιτρέψει να δημιουργήσουν παιχνίδια, βίντεο και μουσική. Μπορεί να μεταφορτωθεί δωρεάν και χρησιμοποιείται σε μια ευρεία ποικιλία δράσεων εντός και εκτός του σχολείου ανά τον κόσμο.

Συνέχεια ανάγνωσης

All I want for Christmas is You!!!

Καθώς πλησιάζουν οι πιο γλυκές γιορτές, ας αφιερώσουμε αυτό το τρυφερό κομμάτι στους γονείς, τα παιδιά, τους αγαπημένους μας και να σκεφτούμε για λίγο πόσο τυχεροί είμαστε που τους έχουμε στη ζωή μας!!!

Καλές γιορτές με υγεία!!

«Σκέψου πώς να προστατέψεις τον εαυτό σου στο Διαδίκτυο!»

Δείτε το δέντρο αποφάσεων που δημοσιεύτηκε από το ευρωπαϊκό δίκτυο InSafe: «Σκέψου πώς να προστατέψεις τον εαυτό σου στο Διαδίκτυο!» το οποίο επικεντρώνεται στην παροχή βοήθειας προς τους νέους αν είναι θύματα παρενόχλησης στα κοινωνικά δίκτυα.