Edmodo

downloadΗ πλατφόρμα Edmodo είναι ένας ασφαλής διαδικτυακός χώρος όπου οι μαθητές μπορούν με τη χρήση του ατομικού τους κωδικού να εισέρχονται και να κάνουν εργασίες σε μαθήματα που έχει αναρτήσει η δασκάλα τους. Επίσης οι γονείς μπορούν να εισέρχονται και οι ίδιοι και να παρακολουθούν την πρόοδο των παιδιών τους με τη χρήση κωδικού που θα τους δώσουν τα παιδιά τους.

Οδηγίες για την είσοδό σας στο Edmodo της τάξης μας

• Αρχικά για να μπείτε στη σελίδα πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: Edmodo
  • Κατόπιν επιλέξτε το κουμπί “I’m a student”. Θα εμφανιστεί η παρακάτω οθόνη: stud edστην οποία πρέπει να συμπληρώσετε τα στοιχεία σας. Μπορείτε αντί για το όνομά σας  να χρησιμοποιήστε  ψευδώνυμο αν και μόνο οι συμμαθητές σας και η δασκάλα σας θα μπορεί να το δει. Για να εγγραφείτε σε ένα μάθημα θσ πρέπει να γνωρίζετε τον κωδικό της ομάδας του μαθήματος τον οποίο θα σας δώσει η δασκάλα σας και είναι διαφορετικός για κάθε μάθημα.
  • Αν έχετε κάνει ήδη εγγραφή μπορείτε να πατήσετε κατευθείαν το κουμπί “Login” και να δώσετε το όνομα χρήστη και τον κωδικό σας. Μην ξεχάσετε να δώσετε έναν κωδικό που θα θυμάστε, διαφορετικά θα πρέπει να ξανακάνετε εγγραφή.
  • Για να εγγραφείτε σε ένα καινούργιο μάθημα και ενώ ήδη έχετε δημιουργήσει λογαριασμό πρέπει να κάνετε τα εξής: Αρχικά κάνετε “Login” και στη συνέχεια στην αριστερή πλευρά της οθόνης στις “Ομάδες” επιλέξτε το κουμπί “Join a group”. Θα σας ζητήσει να βάλετε τον κωδικό της ομάδας, αυτόν που σας έχει δώσει η δασκάλα σας για το καινούργιο μάθημα, και στη συνέχεια το καινούργιο αυτό μάθημα εμφανίζεται στην οθόνη σας. Με αυτόν τον τρόπο μπορείτε να βλέπετε όλα τα μαθήματα, για τα οποία έχει αναρτηθεί υλικό, σε μια οθόνη.
  • Απο τη στιγμή που θα μπείτε στη σελίδα με τα μαθήματα μπορείτε να δείτε το υλικό που έχει αναρτήσει η δασκάλα σας και να συμπληρώσετε τις εργασίες που σας έχουν ανατεθεί, να δείτε βίντεο ή να σχολιάσετε. Τα σχόλιά σας θα μπορούν να τα δουν και οι συμμαθητές σας. Επίσης μπορείτε να ανεβάσετε και εσείς βίντεο ή να αντιγράψετε συνδέσμους με ενδιαφέρον υλικό εμπλουτίζοντας έτσι το μάθημα.
  • Στο youtube και στη σελίδα του Edmodo υπάρχουν βίντεο που μπορούν να σας δείξουν πώς λειτουργεί το Edmodo αλλά είναι μόνο στα Αγγλικά. Βέβαια μπορείτε από τις ρυμίσεις του βίντεο να επιλέξετε αυτόματη μετάφραση στα Ελληνικά η οποία δεν είναι πάντα πιστή αλλά μπορεί να σας βοηθήσει να καταλάβετε μερικά πράγματα ή να θυμηθείτε κάτι που δείξαμε στην τάξη και το ξεχάσατε. Για παράδειγμα μπορείτε να δείτε το παρακάτω βίντεο:
  • Αν είστε γονιός μπορείτε και εσείς να μπείτε στο Edmodo  με τον ίδιο τρόπο πατώντας όμως το κουμπί “I’m a parent” και δίνοντας τον κωδικό γονέα ή “Parent code” που θα σας δώσει το παιδί σας. Ο κωδικός αυτός βρίσκεται στο τελευταίο αριστερό πλαίσιο κάθε μαθήματος που είναι εγγεγραμένο το παιδί σας. Μπαίνοντας στη σελίδα του Edmodo θα μπορείτε να δείτε το αναρτημένο υλικό καθώς και τη δραστηριότητα του παιδιού σας.
  • Για όποιες απορίες, μη διστάσετε να με ρωτήσετε ή να γράψετε ένα σχόλιο εδώ στο blog και εγώ θα σας απαντήσω

Ευχαριστώ για τη συνεργασία

Βασιλεία Δηλαβέρη