Βάσω Γιακμόγλου
  • Πρόσφατα σχόλια

• Το μυστικό μιας υπέροχης βασιλόπιτας

5 Δεκεμβρίου 2016 από

Φτιάξτε την πιο πετυχημένη, μυρωδάτη και λαχταριστή βασιλόπιτα, που θα εντυπωσιάσει με τη νοστιμιά της. Πανεύκολη, γεμάτη άρωμα πορτοκαλιού.

Θα χρειαστείτε για ταψί διαμέτρου 26 εκ.:
    500 γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις
    250 γρ. βούτυρο
    5 αυγά
    400 γρ. ζάχαρη
    250 γρ. πορτοκάλια (ξεφλουδισμένα)
    ξύσμα από 1 πορτοκάλι
    2 κουτ. του γλυκού μπέικιν πάουντερ
    1 κουτ. του γλυκού μαστίχα σκόνη

Οδηγίες

Χτυπάτε το βούτυρο με τη ζάχαρη στο μίξερ μέχρι να λιώσει καλά η ζάχαρη και να αφρατέψει το μείγμα. Ταυτόχρονα πολτοποιείτε τα πορτοκάλια. Ρίχνετε ένα-ένα τα αυγά στο μίξερ μαζί με το ξύσμα και συνεχίζετε το χτύπημα στη χαμηλή ταχύτητα. Ρίχνετε και τα πορτοκάλια και προσθέτετε λίγο-λίγο το αλεύρι, ανακατεμένο με το μπέικιν πάουντερ και τη μαστίχα. Αδειάζετε το μείγμα στο ταψί, βάζετε το νόμισμα και ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 170˚C, για 1 ώρα περίπου. Ξεφορμάρετε και αφήνετε τη βασιλόπιτα να κρυώσει σε σχάρα. Διακοσμείτε με μπόλικη ζάχαρη άχνη και σπόρους ροδιού ή όπως αλλιώς εσείς θέλετε.

Το μεγάλο μυστικό!!!

Για να είναι αφράτη η ζύμη πρέπει να την χτυπήσετε πολύ καλά, μέχρι να ασπρίσει. Το βούτυρο επίσης, θα πρέπει να έχει μαλακώσει αρκετά πριν χρησιμοποιηθεί.

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | | | 1 Σχόλιο

Κατασκευή αντίστροφης μέτρησης για τα Χριστούγεννα στο σχολείο

5 Δεκεμβρίου 2016 από

15328156_10206190866611216_755351395_n

Μια απλή, αλλά ωραία ιδέα, για αντίστροφη μέτρηση για τα Χριστούγεννα από τη Β΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Συκαμινέας.

Θα χρειαστούμε:

• χαρτί χρωματιστό Α4
    • μικρά χαρτάκια
    • μικρά μανταλάκια μπουγάδας με κολλημένους τους αριθμούς 1-25
    • σκοινί

Παρακολουθήστε το παρακάτω βίντεο για να δείτε πώς να κάνετε με απλό τρόπο ένα φάκελο από το χρωματιστό χαρτί το οποίο μπορείτε να τον ζωγραφίσετε και να γράψετε από έξω τις ημερομηνίες του Δεκεμβρίου.

Στη συνέχεια γράψτε σε χαρτάκια διάφορες δραστηριότητες, μία για κάθε μέρα, τις οποίες μπορείτε να κάνετε τις ημέρες που περιμένουμε τα Χριστούγεννα, όπως να διαβάσετε μία χριστουγεννιάτικη ιστορία, χαρτοκοπτική, να δείτε μια ταινία κά.

Απλώστε τους φακέλους σαν μπουγάδα. Χρησιμοποιήστε μανταλάκια που έχουν αριθμούς επάνω.

Καλή Επιτυχία!

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές

21 Νοεμβρίου 2016 από

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν . . .  ας πάρουμε μερικές ιδέες για κατασκευές στην τάξη:

1. παλαμόδεντρο

2. ημερολόγιο χιονάνθρωπος

3. κάρτες

4. ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης

Προμηθευτείτε τα απαραίτητα υλικά, μην ξεχάσετε κόλλες και ψαλίδια και καλή σας διασκέδαση!!!

Αν θέλετε και άλλες ιδέες δείτε τον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://kidsfun.gr/kataskeues-gia-paidia-eykoles

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | | | 1 Σχόλιο

Κατασκευές

21 Νοεμβρίου 2016 από

Φτιάξτε παρέα με τα παιδιά σας μια υπέροχη Κατασκευή Χιονάνθρωπος από Ρύζι, μία άσπρη κάλτσα και πινέζες και διακοσμήστε το παιδικό δωμάτιο ή δώστε τη δώρο σε φίλους.

xionanthrwpaki

Υλικά κατασκευής:

1 άσπρη κάλτσα, ρύζι ή φακές, σπάγγος, κορδέλα,
    κεσεδάκι από παιδικό γιαούρτι, πορτοκαλί σύρμα πίπας,
    πινέζες ή χάντρες ή κουμπιά

Στάδια:

Γεμίστε την κάλτσα με το ρύζι λίγο πάνω από τη μέση της. Δέστε την με το σπάγγο σε δύο σημεία για να σχηματίσετε τις μπάλες του χιονάνθρωπου. Βάλτε τις πινέζες για μάτια, μύτη και κουμπιά. Κόψτε ένα κομματάκι από το σύρμα πίπας και στερεώστε το για μύτη. Τυλίξτε την κορδέλα και δέστε την για κασκόλ. Βάλτε το κεσεδάκι ανάποδα για καπέλο. Αν θέλετε φτιάξτε μια μικρή σκούπα με ένα ξυλάκι και λίγο ξερό χόρτο και στερεώστε την στο πλάι. Ο χιονάνθρωπός σας είναι έτοιμος!

Μερικές ακόμα ιδέες για χιονανθρωπάκια υπάρχουν στις παρακάτω φωτογραφίες:

εθιμα

origami tree

21 Νοεμβρίου 2016 από

Στο παρακάτω βίντεο θα παρακολουθήσετε πώς μπορείτε να φτιάξετε ένα όμορφο χριστουγεννιάτικο δεντράκι

London christmas trip

Δοκιμαστική Δημοσίευση