ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ

Το σχολείο μας επιλέχθηκε να συμμετέχει στις εργασίες της ΚΗ΄ Συνόδου της Βουλής των Εφήβων για το σχολικό έτος 2023-2024. Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος της Βουλής των Εφήβων  “Βήματα Δημοκρατίας – Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή”,  έγινε μια έκθεση βιβλίου στο δημαρχείο της Σαλαμίνας και πλαισιώθηκε από μια υπέροχη μουσική συναυλία από τη συμμετοχική ομάδα της Βουλής των Εφήβων.

Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Στις 7 Δεκεμβρίου 2023 το σχολείο μας και πιο συγκεκριμένα 100 μαθητές και 6 συνοδοί καθηγητές επισκέφτηκαν την Βουλή των Ελλήνων, ξεναγήθηκαν στους χώρους και παρακολούθησαν από το θεωρείο τη συνεδρίαση. Η εμπειρία ήταν μοναδική.

Δεντροφύτευση σε γλάστρες 60 ελαιόδεντρων

Οι μαθητές μας φύτεψαν 60 ελαιόδεντρα σε μικρές γλάστρες  και τα διέθεσαν στο χριστουγεννιάτικο παζάρι μας. Μέσα από την επαφή με τη φύση και την ενεργό συμμετοχή των μαθητών αποκτούν περιβαλλοντική ευαισθησία και οικολογική συνείδηση.

3ο φιλανθρωπικό χριστουγεννιάτικο παζάρι 2023

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το 3 φιλανθρωπικό χριστουγεννιάτικο παζάρι που πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας στις 11 και 12 Δεκεμβρίου 2023. Η εθελοντική προσπάθεια των παιδιών και η προσέλευση του κόσμου ήταν ιδιαίτερα συγκινητικές. Τα έσοδα θα διατεθούν σε…