Moodle

Wordle: moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Moodle

Pour vous…..c’est quoi Paris?

Wordle: A Paris

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Pour vous…..c’est quoi Paris?

A Paris….

Στο πλαίσιο του Πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο “Τα γαλλικά στην τέχνη & στην επιστήμη” οι μαθητές του Λυκείου και Γυμνασίου Τζερμιάδων πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Παρίσι.  Το πρόγραμμα περιελάμβανε εκπαιδευτικές δράσεις και ξεναγήσεις στο Μουσείο Ορσαί, στο Μουσείο του Λούβρου και στο Κέντρο Πομπιντού. Παράλληλα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν ένα ατελιέ – γκαλερί ζωγραφικής, το les atelier d’artistes du 59 rue de Rivoli, να γνωρίζουν τα έργα σύγχρονων Γάλλων καλλιτεχνών και να συνομιλήσουν με το ζωγράφο τον Pascal Foucard. Τέλος, παρακολούθησαν πειραματικές εφαρμογές και περιηγήθηκαν στις επιστημονικές θεματικές εκθέσεις στο Palais de la découverte.

Η γνωριμία με τα Μνημεία του Παρισιού, η επαφή με τον γαλλικό πολιτισμό και τη γαλλική γλώσσα, η καθημερινότητα σε μια μεγάλη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, η συναναστροφή και η επικοινωνία με τους κατοίκους της, αποτέλεσαν μοναδικές εμπειρίες, πολύτιμα ερεθίσματα και ανεκτίμητη τροφή ψυχής και πνεύματος. IMG_0317IMG_0288IMG_0340IMG_0325

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο A Paris….

Καλημέρα κόσμε!